Dziś sklepy zamykają się same. Jutro może będą zamykać ich właścicieli. Pomysł już jest

Państwo Prawo Zakupy Dołącz do dyskusji
Dziś sklepy zamykają się same. Jutro może będą zamykać ich właścicieli. Pomysł już jest

Niektórzy właściciele sklepów próbują omijać zakaz handlu. Szef „Solidarności” uważa że więzienie za otwarcie sklepu w niedzielę byłoby dla recydywistów odpowiednią karą.

Więzienie za otwarcie sklepu w niedzielę

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność” ma nowe pomysły na uszczelnienie zakazu handlu w niedzielę. Ujawnił je w Radiu Zet. Jego zdaniem tych, którzy łamią zakaz należy wsadzać do więzienia. Nie ma mowy o przejęzyczeniu, bo przewodniczący zwrócił się już w tej sprawie do Zbigniewa Ziobro. Chce by omijanie zakazu handlu w niedzielę, było traktowane, jak przestępstwo, a nie wykroczenie. Wrażenie robi katalog postulowanych przez związek kar. Zakaz prowadzenia działalności do 15 lat. Do tego milionowe sankcje finansowe. O wspomnianym przez Piotra Dudę zamykaniu w więzieniach, już nie wspominając. Gdyby to zależało od samego przewodniczącego, to nie zawahałby się zakazywać prowadzenia handlu w Polsce, jeśli dobrze rozumiem, dożywotnio.

Matki na łono rodziny, a nie do sklepu

„Jeśli jest recydywa, to odebrałbym tzw. koncesję. Jeśli ktoś uważa, że w zakładzie pracy można łamać ustawę o związkach zawodowych, kodeks pracy, to znaczy, że co?”  pytał gość Radia Zet. Dziś, w ocenie Piotra Dudy, opłaca się przedsiębiorcom łamać zakaz. Bardzo surowe kary miałyby to zmienić. Jego zdaniem „nie ma potrzeby, żeby w niedzielę obywatele w naszym kraju kupowali betoniarki, beton, artykuły przemysłowe”. (…) Jeśli jest możliwość ograniczyć handel w niedziele, dać matkom, żeby w tę niedzielę mogły sobie odpocząć. Być na łonie rodziny i łonie natury, to zróbmy to” uważa przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Prowadzący rozmowę przypomniał przewodniczącemu, że większość Polaków chce przywrócenia handlu 7 dni w tygodniu.

„Zróbmy badania czy chcemy, żeby wszystkie niedziele były robocze. Czy żeby też otworzyć urzędy, banki, stacje diagnostyczne. Ja bym sobie w niedzielę zrobił przegląd, bo nie mam w tygodniu czasu. Czy o to chodzi. Moja i pana wolność kończy się w momencie, kiedy odbieramy wolność drugiemu człowiekowi” odpowiedział Piotr Duda i za wzór przestrzegania zakazu handlu w niedzielę postawił Niemcy.

W tym roku mamy siedem handlowych niedziel. Handlowcy próbują omijać zakaz handlu w niedziele różnymi metodami. Na ochroniarza. Wypożyczalnie sprzętu sportowego czy czytelnie. Zakupy legalnie można zrobić tam, gdzie sprzedaje sam właściciel. Można je też zrobić, na przykład, na stacji benzynowej. Wiele z nich powiększyło asortyment sprzedawanych produktów i korzysta na objęciu sklepów zakazem handlu.