Właśnie uruchomiono e-Urząd Skarbowy i już można z niego korzystać. Przynajmniej częściowo

Firma Podatki Technologie Dołącz do dyskusji (65)
Właśnie uruchomiono e-Urząd Skarbowy i już można z niego korzystać. Przynajmniej częściowo

e-Urząd Skarbowy: premiera systemu odbyła się dzisiaj. Projekt jest kompilacją już istniejących modułów, a sam w sobie będzie rozwijany do 2022 roku. To bardzo dobra wiadomość.

e-Urząd Skarbowy – premiera

Właśnie uruchomiony został serwis e-Urząd Skarbowy. Jak informuje na rządowej stronie internetowej Ministerstwo Finansów, serwis zaczął działać z dniem 1 lutego 2021 roku. Mowa o pierwszym pakiecie modułów, które – po części – już wcześniej funkcjonowały (jak Twój e-PIT).

Projekt powstał w wyniku współpracy Ministerstwa Finansów, a także Krajowej Administracji Skarbowej. W serwisie będzie można załatwić sprawy podatkowe bez konieczności osobistego stawiennictwa w urzędzie, na poczcie lub w banku.

Jak tłumaczy minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński

e-Urząd Skarbowy to duży krok w cyfryzacji usług KAS i obsługi obywateli. To nowoczesny, ogólnodostępny kanał komunikacji na linii urząd skarbowy – klient. Usługi udostępniane w serwisie będą dostosowane do potrzeb różnych grup użytkowników tak, aby maksymalnie ułatwić im rozliczenia podatkowe i załatwianie spraw w KAS. Korzystanie z e-Urzędu Skarbowego to oszczędność czasu, bezpieczeństwo, wygodne płatności i łatwy dostęp do informacji

Sam e-Urząd Skarbowy przeznaczony jest dla podatników, płatników, pełnomocników, komorników sądowych i notariuszy. Oczywiście mowa jest tutaj o pełnej funkcjonalności – na wiele modułów trzeba jeszcze poczekać.

Całkowita wartość projektu to ok. 102 mln zł. Większość stanowią fundusze unijne – bo ok. 86 mln zł.

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

Dzisiaj, tj. od 1.02.2021, e-Urząd Skarbowy pozwoli na jedynie podstawowe czynności. Chodzi tutaj o:

  • dostęp do danych podatkowych
  • integrację z usługą Twój e-PIT
  • informację o nałożonych mandatach w postępowaniach karno-skarbowych
  • dostęp do aplikacji e-mikrofirma
  • możliwość płatności podatków online (na początku przez osoby fizyczne w zakresie PIT, CIT, VAT, PCC, podatku od spadków i darowizn)
  • możliwość złożenia niektórych pism online

W dalszej perspektywie serwis zostanie rozbudowany o e-zaświadczenia, integrację z e-TOLL, a także dedykowane usługi dla notariuszy i komorników sądowych. W przyszłości rozbudowany zostanie także moduł dotyczący aktualnie prowadzonych spraw.

e-Urząd Skarbowy dostępny jest pod adresem podatki.gov.pl. Logować się można za pomocą Profilu Zaufanego (do którego dodano niedawno uwierzytelnianie dwupoziomowe), e-Dowodu, a także poprzez bankowość elektroniczną. Z samego modułu Twój e-PIT można korzystać poza systemem, do tego wystarczy logowanie z użyciem danych podatkowych.

Postępująca cyfryzacja i informatyzacja usług publicznych to dobry, ale jednocześnie konieczny krok. Sam e-Urząd Skarbowy wydaje się działać zaskakująco poprawnie i szybko. Budowa serwisu jest intuicyjna, a wszelkie zakładki czytelne, więc korzystanie z niego nie powinno nastręczać specjalnych trudności nikomu. Chciałoby się rzec, że jeżeli obecnej ekipie rządzącej coś wychodzi, to właśnie cyfryzacja.