Kupując opał na zimę, często pewnie zastanawialiście się, kto wymyślił nazwę ekogroszek dla zwykłego opału, produkowanego z węgla. Przedrostek „eko” jest w tym wypadku używany w stosunku do produktu węglowego, który emituje ponadnormatywne ilości pyłów, a także tlenku węgla oraz tlenku azotu. Dlatego już niedługo nie będziemy musieli używać nazwy ekogroszek, która kojarzy się z ekologią. Jednak zapewne nowe określenie nie przyjmie się w społeczeństwie tak szybko.
Ekogroszek nie będzie się już nazywał w sposób, który kojarzy się wszystkim z ekologią
O tym, że nazwa „ekogroszek” wprowadza wszystkich w błąd, wiemy już od jakiegoś czasu. Ten rodzaj opału raczej z ekologią ma niewiele wspólnego. Dlatego powstał projekt nowelizacji rozporządzenia, które będzie zmieniać nazwę ekogroszku na „groszek III”, natomiast dla „ekomiału” po nowelizacji przewidziano nazwę „paliwo drobne”. O tym, w jaki sposób nazwa ekogroszku wprowadza w błąd klientów, możemy przeczytać w uzasadnieniu do projektu nowelizacji:
Użycie przedrostka “eko” w odniesieniu do miału czy groszku sugeruje, że jest to paliwo ekologiczne, podczas gdy parametry jakościowe ekomiału czy ekogroszku tego nie potwierdzają. W czasie dyskusji przeprowadzonych w ramach przeglądu jakości paliw stałych wielokrotnie wskazywano, że nazwy zawierające przedrostek “eko” mogą sugerować ekologiczny charakter tego paliwa i wprowadzać tym samym w błąd konsumentów.
Jak podaje portal Strefainstalatora.pl, zespół, który pracował nad nowelizacją rozporządzenia, powołuje się także na badania, sygnowane przez Fundację ClientEarth. Wynika z nich, że w Polsce ekogroszek może być regularnie używany do ogrzewania około 30 proc. gospodarstw domowych. Co więcej, aż 40 proc. osób, które kupują ten rodzaj opału, stwierdziło, że jest on ekologiczny.
Niepokój, związany ze zmianą nazwy ekogroszku, wyrażają także przedstawiciele branży górniczej. Według nich zmiana nazwy może wiązać się z koniecznością poniesienia dużych kosztów, związanych m.in. z koniecznością modernizacji linii produkcyjnych.
Mimo zmiany nazwy, Polacy i tak zapewne będą używać starego określenia na ten rodzaj paliwa stałego
Pomimo tego, że po wielu latach nazwa tego typu opału zostanie zmieniona, wielu konsumentów zapewne nie weźmie sobie tego do serca i będzie w dalszym ciągu używać określenia „ekogroszek”. Nazwa ta zakorzeniła się bardzo w polskim społeczeństwie i skłonienie Polaków do nazywania tego typu opału inaczej, zapewne się nie przyjmie. Sceptyczni co do zmiany nawy są także użytkownicy portali społecznościowych, którzy nie omieszkali w ostatnim czasie wyrazić dezaprobaty dla ich zdaniem bezcelowych zmian w nazewnictwie opału w Polsce.