W piątek 27 stycznia uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. To publiczna aplikacja Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, która umożliwi realizację w formie cyfrowej wszystkich wymaganych prawem czynności. Obecnie inwestor może wybrać, w jakiej formie chce prowadzić dziennik budowy. Elektroniczna wersja będzie obowiązkowa od 2030 r.
Nowa aplikacja Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego będzie obowiązkowa od roku 2030
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego uruchomił w piątek 27 stycznia elektroniczny dziennik budowy. To ważny krok w cyfryzacji procedur prawa budowlanego. Nowa aplikacja pozwoli na elektroniczną realizację wszystkich czynności, które do tej pory były dokonywane w papierowej wersji dziennika.
Elektroniczny dziennik budowy wymaga dostępu do przeglądarki internetowej lub skorzystania z aplikacji mobilnej, która zadziała na niemal każdym współczesnym smartfonie. Co ciekawe, oprogramowanie nie wymaga stałego dostępu do Internetu. Jak możemy się dowiedzieć na oficjalnej stronie aplikacji:
EDB można uruchomić bez żadnego specjalistycznego sprzętu i bez stałego dostępu do Internetu. Użytkownicy mogą korzystać z EDB bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania na swoich komputerach. Do obsługi systemu wystarczy przeglądarka internetowa lub najprostszy smartfon, czy tablet. Warto podkreślić, że aplikacja mobilna EDB dostępna jest na większość urządzeń mobilnych, zarówno tych z systemem Android, jak i iOS (czyli na iPhone’y i iPady)
By móc prowadzić elektroniczny dziennik budowy, wystarczą profil zaufany, e-dowód lub konto w jednym z banków świadczących usługę zaufania. Jest zabezpieczony przez niepowołanym dostępem poprzez integrację z usługą tzw. węzła krajowego. Prowadzenie go nie wymaga więc większego wysiłku. Każdy elektroniczny dziennik otrzyma swój specjalny indywidualny numer identyfikacyjny w systemie EDB. Zakłada go inwestor w momencie uzyskania pozwolenia na budowę.
Elektroniczny dziennik budowy ułatwi pracę nie tylko inwestorom, ale także kierownikom budowy i innym uczestnikom procesu budowlanego
Co możemy załatwić poprzez elektroniczny dziennik budowy? Najważniejsze funkcje aplikacji znajdziemy na stronie internetowej reklamującej projekt. Inwestor w systemie EDB można oczywiście wystąpić o wniosek o wydanie dziennika budowy. Można w nim również dodawać i korygować wpisy.
Kolejną ważną funkcją jest dodawanie uczestników procesu budowlanego. Są nimi: kierownik budowy, projektant, inspektor nadzoru inwestorskiego i upoważniony przedstawiciel inwestora. Ten może za pomocą aplikacji zarządzać czasem pełnienia obowiązków przez te osoby. Również one mają dostęp do dziennika i mogą dokonywać w nim wpisów.
Nadzór Budowlany szczególny nacisk kładzie na rolę kierownika budowy. Instytucja chwali się szczególną prostotą i ergonomią aplikacji, która ma dodatkowo ułatwić dokonywanie czynności właśnie kierownikom. Łatwość obsługi elektronicznego dziennika budowy ma przecież szczególne znaczenie w przypadku czynności dokonywanych bezpośrednio na samej budowie. Po zakończeniu budowy inwestor będzie mógł złożyć dziennik organom nadzoru budowlanego za pomocą kilku kliknięć.
Od 2030 r. elektroniczny dziennik budowy stanie się obowiązkowy dla wszystkich inwestorów. Do tego czasu mają oni wybór, czy chcą skorzystać z osiągnięć współczesnej techniki, czy wolą pozostać przy tradycyjnym papierowym dzienniku budowy.