ZUS radzi, żeby z tym wnioskiem wstrzymać się do lipca. Można zyskać nawet kilkaset złotych więcej

Finanse Praca Dołącz do dyskusji
ZUS radzi, żeby z tym wnioskiem wstrzymać się do lipca. Można zyskać nawet kilkaset złotych więcej

Osoby, które w najbliższym czasie osiągną wiek emerytalny, powinny wstrzymać się z wnioskiem do ZUS. Jeśli złożą go dopiero w lipcu lub kolejnych miesiącach, ich emerytura może być nawet o kilkaset złotych wyższa.

Emerytura nawet o kilkaset złotych wyższa. Wystarczy wstrzymać się z wnioskiem

Mimo że większość Polaków prawdopodobnie zdaje sobie sprawę z tego, że przejście na emeryturę już nawet rok później może skutkować znacznym zwiększeniem świadczenia emerytalnego, to i tak mało kto decyduje się czekać. Czasem jednak nie trzeba składać wniosku o przejście na emeryturę kilkanaście miesięcy po osiągnięciu wieku emerytalnego, by móc realnie zwiększyć świadczenie. Jak informuje „Fakt”, w tym roku emerytura nawet o kilkaset złotych wyższa będzie przysługiwać również osobom, które złożą wniosek emerytalny najwcześniej w lipcu.

Dlaczego warto wstrzymać się z wnioskiem do lipca? Powód jest prosty – i jest nim waloryzacja oszczędności emerytalnych. Co roku konta emerytalne są zasilane dodatkowymi środkami z ZUS; ich wysokość zależy od rocznego wskaźnika waloryzacji składek emerytalnych. Co istotne, w Monitorze Polskim opublikowano już tegoroczny wskaźnik – wynosi on 14,4 proc. Należy jednak pamiętać, że środki trafią na konta emerytalne dopiero w czerwcu; tym samym wniosek emerytalny lepiej złożyć najwcześniej w lipcu.

O ile może wzrosnąć emerytura, jeśli wniosek zostanie złożony najwcześniej w lipcu?

Ile mogą zyskać osoby, które już w tym miesiącu (lub w czerwcu) osiągną wiek emerytalny, ale wstrzymają się ze złożeniem wniosku o emeryturę do ZUS do lipca? Na przykład jak oblicza „Fakt”, kobieta, która uzbierała 400 tys. zł kapitału w ZUS i osiągnęła wiek emerytalny (60 lat) jeśli złoży wniosek o emeryturę już teraz, może liczyć na świadczenie w wysokości 1573 zł brutto. W sytuacji gdy ze złożeniem wniosku wstrzyma się do lipca, świadczenie wzrośnie już do 1799 zł.

W jeszcze lepszej sytuacji są mężczyźni, którzy osiągnęli wiek emerytalny (65 lat). Zakładając, że taki mężczyzna również uzbierał 400 tys. zł i ukończył 65 lat, wnioskując teraz o świadczenie emerytalne mógłby liczyć na świadczenie w wysokości 1905 zł brutto. Jeśli jednak wstrzyma się do lipca, emerytura wzrośnie do 2171 zł.

Nie należy oczywiście zapominać, że zyskają również osoby, które już wcześniej osiągnęły wiek emerytalny, ale nadal pracują. Na przykład 70-latek, który złożyłby wniosek o przejście na emeryturę w maju lub czerwcu (przy kapitale 400 tys. zł) otrzymałby 2358 zł brutto. Natomiast po złożeniu wniosku w lipcu – 2694 zł.

Warto też podkreślić, że im więcej zgromadzonego kapitału w ZUS, tym większa będzie różnica przy przejściu na emeryturę teraz, a za dwa miesiące. Z tego względu przyszli emeryci powinni wstrzymać się z przejściem na emeryturę do drugiej połowy roku.