W 2024 roku popyt na usługi hydraulików i elektryków osiągnął niespotykany poziom. Z danych Oferteo wynika, że zapytania o usługi tych specjalistów biją wszelkie rekordy. Niektórzy fachowcy w Polsce nie mogą więc narzekać na brak zajęć.
Wzrost zainteresowania usługami remontowymi i instalacyjnymi jest widoczny na każdym kroku, a dynamika tego trendu nadal rośnie.
Ten rok jest wyjątkowy pod względem liczby zapytań o usługi hydrauliczne i elektryczne
Na platformie Oferteo liczba zapytań o hydraulików przekroczyła 16 tys. Eksperci prognozują, że do końca roku wzrośnie ona do przeszło 22 tys. Dla porównania w poprzednim roku złożono 20,6 tys. zapytań.
Z kolei w przypadku elektryków liczba zapytań w 2024 roku przekroczyła już poziom całego 2023. Szacuje się, że bariera 18 tys. zapytań zostanie przebita. Będzie to oznaczało spory wzrost; w 2023 roku było to 12,7 tys. zapytań.
Za wzrostem popytu na usługi instalacyjne stoją liczne inwestycje
Jednym z głównych czynników wpływających na rosnące zapotrzebowanie na hydraulików i elektryków są rzecz jasna liczne inwestycje budowlane. Siłą rzeczy skutkuje to koniecznością wyposażenia ich w systemy elektryczne i hydrauliczne.
Ponadto wzrost świadomości ekologicznej oraz rosnące zainteresowanie efektywnością energetyczną powodują, że coraz więcej osób inwestuje w nowoczesne rozwiązania wymagające profesjonalnych usług. W Polsce spośród ponad 14 mln budynków nawet 70 proc. nie spełnia nowoczesnych standardów efektywności energetycznej. Na lata 2020–2030 zaplanowano termomodernizację 236 tys. budynków rocznie.
Stare budynki również potrzebują ratunku fachowców
A przecież nie tylko nowe inwestycje generują zapotrzebowanie na specjalistów. Wiele starszych budynków wymaga remontów, modernizacji i wymiany instalacji. Stare instalacje elektryczne i hydrauliczne przeważnie nie spełniają współczesnych restrykcyjnych norm, dlatego trzeba je czymś zastąpić. W takich przypadkach pomocne okazuje się doświadczenie fachowców. Ich wiedza i praktyczne umiejętności są niezastąpione zwłaszcza w kontekście skomplikowanych prac remontowych.
Fachowcy w Polsce na hydraulice i elektryce zarobią lepiej niż pracownicy IT
Rekordowy popyt na usługi hydrauliczne i elektryczne oznacza również wyższe zarobki dla specjalistów. Fachowcy w tych branżach mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia, często przewyższające pensje nawet w uważanej za dobrze płatną branży IT.
Z badania „Raport Płacowy 2023” wynika, że średnie wynagrodzenie specjalistów w sektorze IT w Polsce wzrosło. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę otrzymały podwyżki wynoszące średnio 12 proc. w skali roku, a ich średnia pensja to 11427 zł brutto.