Praca biurowa to spełnienie marzeń i ambicji wielu osób, ale to fachowcy od pracy technicznej robią dzisiaj karierę i pieniądze

Praca Dołącz do dyskusji
Praca biurowa to spełnienie marzeń i ambicji wielu osób, ale to fachowcy od pracy technicznej robią dzisiaj karierę i pieniądze

W ostatnich latach, dekadach nawet, obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania pracą biurową w korporacjach, postrzeganą jako stabilne i prestiżowe zatrudnienie. Jednakże, rosnąca popularność zawodów fachowych i dynamiczne zmiany na rynku pracy skłaniają do zastanowienia, czy kariera korporacyjna rzeczywiście jest najlepszym wyborem.

W obliczu aktualnych trendów, coraz wyraźniej rysuje się obraz, w którym to zawody techniczne i specjalistyczne zdają się oferować bardziej atrakcyjne perspektywy. Dobrze to widać także w regionach.

Zmieniający się rynek pracy a praca biurowa

Praca w korporacji często kojarzy się z prestiżem, wysokimi zarobkami i szerokim pakietem benefitów. Jednakże, realia zawodowe są takie, że nie zawsze jest to ścieżka bez przeszkód. Dziś ogromna część mieszkańców dużych miast po prostu ma pracę polegającą na tym, że się siedzi przy komputerze i coś klika. Praca biurowa się zdewaluowała, to już nie to samo, co jeszcze kilkanaście lat temu, gdy praca biurowa była wyznacznikiem pewnego statusu.

Co więcej, konkurencja na rynku pracy, presja wyników, a także rutyna i biurokracja mogą znacząco obniżyć satysfakcję z wykonywanej pracy. Dodatkowo, stabilność zatrudnienia, niegdyś uznawana za niewątpliwy atut korporacji, w obliczu globalnych wyzwań ekonomicznych staje się coraz bardziej niepewna. Czasami cięcia zatrudnienia odbywają się tylko po to, by pochwalić się przed akcjonariuszami zmniejszeniem kosztów.

Z kolei, branża produkcyjna i techniczna przeżywa renesans

Braki kadrowe i rosnące koszty zatrudnienia sprawiają, że fachowcy z określonymi kompetencjami technicznymi stają się na wagę złota. Eksperci zauważają, że zapotrzebowanie na techników, monterów czy elektryków jest tak duże, iż przyczynia się do zmniejszenia regionalnych dysproporcji płacowych. To świadczy o tym, że w dzisiejszych czasach to właśnie zawody techniczne mogą oferować większą stabilność i atrakcyjne zarobki na całym terytorium kraju.

Bycie fachowcem niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim, wyspecjalizowane umiejętności techniczne są coraz bardziej cenione na rynku pracy, co przekłada się na lepsze warunki zatrudnienia i wyższe wynagrodzenia. W przeciwieństwie do pracy biurowej, w której często dochodzi do przesytu kandydatów, w zawodach technicznych braki kadrowe sprawiają, że pracodawcy są skłonni oferować bardziej konkurencyjne pakiety płacowe i benefity. Co więcej, praca fachowa oferuje możliwość ciągłego rozwoju i doskonalenia umiejętności, co w dłuższej perspektywie może zapewnić jeszcze większą stabilność zawodową.

– Zasadniczym problemem nie są tak naprawdę luki kadrowe, a kompetencyjne. W ostatnich latach nagminnie brakuje specjalistów z wykształceniem zawodowym. Ten trend nie jest nowy i będzie się jeszcze nasilał z uwagi na tempo rozwoju biznesu, niekorzystną sytuację demograficzną oraz nie najlepiej dopasowany do wymogów współczesnego rynku pracy system szkolnictwa – wyjaśnia Hubert Laśkiewicz z LeasingTeam Group.

Warto również zauważyć, że system edukacji coraz bardziej kładzie nacisk na kształcenie w zawodach technicznych. Prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na rok 2024 wskazują na szczególne znaczenie profesji technicznych dla rozwoju państwa. To pokazuje, że przyszłość należy do osób z umiejętnościami technicznymi, a system edukacji stara się odpowiadać na potrzeby rynku pracy.

Wynagrodzenia w zawodach technicznych nie różnią się od siebie znacząco

– Na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie elektrycy i elektromechanicy miesięcznie są w stanie zarobić 9 500 zł brutto, operatorzy obrabiarek skrawających do 8 250 zł brutto, a ślusarze 7 820 zł brutto. To niemalże identyczne kwoty, jak te oferowane na Mazowszu czy Dolnym Śląsku. Na niskie zarobki w województwie podkarpackim na pewno nie mogą narzekać stolarze i robotnicy obróbki drewna. Najbardziej doświadczeni dostają tu nawet 9 820 zł brutto. To prawie o połowę więcej niż w województwie mazowieckim. We wschodniej Polsce mniej zarabiają za to spawacze. Kwota 6 500 zł brutto nie robi wrażenia, gdy zarówno na Dolnym Śląsku i Mazowszu stawki przebiły już granicę 10 000 zł brutto – mówi Justyna Gosk, Dyrektor Operacyjny w LeasingTeam Group.

Zawody fachowe oferują szereg korzyści, które w obecnych czasach mogą okazać się bardziej wartościowe. Stabilność zatrudnienia, atrakcyjne wynagrodzenie oraz możliwość ciągłego rozwoju to tylko niektóre z zalet, które sprawiają, że warto rozważyć karierę techniczną lub specjalistyczną. W obliczu rosnącego zapotrzebowania na fachowców i zmniejszających się różnic w zarobkach regionalnych, zawody techniczne stają się coraz bardziej pożądane i – cóż, to chyba najważniejsze – lepiej opłacane. A przy tym jest szansa, że nie będą wymagały migracji za chlebem i przeprowadzki do drogiej metropolii.