W Polsce wreszcie zamyka się i zawiesza mniej działalności gospodarczych. Jest jednak jeden problem

Firma Gospodarka Dołącz do dyskusji
W Polsce wreszcie zamyka się i zawiesza mniej działalności gospodarczych. Jest jednak jeden problem

Z najnowszych danych, opublikowanych przez Polski Instytut Ekonomiczny na podstawie rejestru REGON wynika, że największą falę zawieszeń i zamknięć działalności gospodarczych mamy już za sobą. Majowe dane mogą napawać nas optymizmem, choć z danych opublikowanych przez PIE można wysnuć także inne, bardziej niepokojące wnioski. Eksperci przewidują jednak, że przedsiębiorcom będą w nadchodzących miesiącach towarzyszyły bardziej optymistyczne nastroje.

Liczba wyrejestrowanych i zawieszonych działalności gospodarczych jest wyraźnie mniejsza niż rok temu

Najbardziej optymistyczną wiadomością dla przedsiębiorców jest zahamowanie niekorzystnej dla gospodarki fali zawieszeń i zamknięć działalności. Z rejestru REGON wynika, że w maju br. była ona o 7,2 proc. niższa niż rok temu. Dane są optymistyczne także dla branż budowlanych i przemysłowych. W tych dwóch sektorach obserwujemy wyraźne wyhamowanie zamykania jednoosobowych działalności gospodarczych. To niewątpliwie dobry sygnał dla gospodarki po pandemii COVID-19 i rozpoczęciu wojny Rosji z Ukrainą, kiedy te dwie branże przeżywały bardzo trudne chwile nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.

Polscy przedsiębiorcy coraz rzadziej decydują się także na zawieszenie działalności gospodarczej. Z danych rejestru REGON wynika, że w maju br. liczba zawieszonych działalności spadła z 750,9 do 747,2 tys. Pomimo tego, że tego typu spadki obserwujemy często w II kwartale roku, te dane mogą być odczytywane jako pozytywny znak na tle lat minionych w polskiej gospodarce.

Jednak PIE podał także inne, bardziej niepokojące informacje – liczba nowych działalności gospodarczych jest mniejsza niż rok temu. W maju zarejestrowano około 30 tys. podmiotów gospodarczych – o 4,7 proc. mniej niż w ubiegłym roku. Przedsiębiorcy wykazywali mniejszą chęć otwierania nowych działalności w branżach profesjonalnych i handlu detalicznym.

Problem zawieszania działalności gospodarczych ciążył na polskiej gospodarce od czasów pandemii

Oprócz sytuacji gospodarczej, która miała niebagatelny wpływ na liczbę zawieszeń i zamknięć działalności, istniał także inny powód tego stanu rzeczy – wejście w życie pierwszej wersji „Polskiego Ładu”. Powodem wzbierania fali niezadowolenia wśród przedsiębiorców była przede wszystkim zmiana zasady opodatkowania i opłacania składki zdrowotnej. Jeszcze w 2023 roku z danych GUS wynikało, że na 100 zarejestrowanych podmiotów gospodarczych, aż 13 miało zawieszoną działalność. Popularność zawieszenia działalności gospodarczej w Polsce jest podyktowana także łatwością jej realizowania poprzez system teleinformatyczny. Przedsiębiorcy decydowali się zatem na taki krok dlatego, że nie wymaga on wielu formalności i jest niezwykle prosty dla każdego właściciela firmy.