Fikcyjne pożyczki dostępne online nadal działają. Nie daj się nabrać

Finanse Zbrodnia i kara dołącz do dyskusji (31) 27.06.2019
Fikcyjne pożyczki dostępne online nadal działają. Nie daj się nabrać

Agata Łuczak

Wiele osób, które nie mogą uzyskać kredytu w banku, szuka innych opcji na zdobycie potrzebnych pieniędzy. Najczęściej wtedy traci się czujność i można wdepnąć w niezłe bagno. Oszuści, którzy proponują fikcyjne pożyczki w sieci, tylko na to czekają. Na co zatem uważać?

UOKiK na początku roku ostrzegł konsumentów przed oszustem

A mianowicie przed firmą GELDOR Artur Karwot z Rybnika. Wydane jest ostrzeżenie konsumenckie, ze względu na podejrzenie działania na szkodę konsumentów. Przedsiębiorca otworzył co najmniej 81 portali internetowych na których oferuje uzyskanie pożyczki. Najczęściej oferta ta jest kusząca i marketingowo świetnie zaprezentowana. Proponowane są pożyczki bez sprawdzenia BIK, bez zaświadczeń, a pieniądze dostępne od ręki, zaraz, już i teraz. Strony wyglądają wiarygodnie i nie różnią się od innych firm pożyczkowych, które oferują pożyczki online. Należy jeszcze zwrócić uwagę, że nie ma podanego na tych stronach żadnego numeru telefonu. Dziwne, prawda? Na stronie UOKiK można znaleźć listę podstępnych serwisów, od których trzeba trzymać się z daleka.

Na czym polega przekręt na fikcyjne pożyczki?

Klient zwabiony atrakcyjną ofertą, na początku niczego nie podejrzewa. Na stronach opisane są promocyjne oferty pożyczek, a także dostępne suwaki, dzięki którym można wyliczyć sobie potencjalną ratę do wysokości kredytu i okresu kredytowania. To jeszcze bardziej usypia czujność klienta. Mało tego, na stronie można przeczytać pozytywne opinie klientów o tej firmie. Niczego nie podejrzewając, klient rejestruje się podając swoje imię i nazwisko, pesel oraz adres zamieszkania. Jeśli chce pożyczkę, musi wysłać SMS Premium, który kosztuje 4,92 zł. W tym momencie powinna zapalić się w głowie czerwona lampka ostrzegawcza.

Aby wysłać wniosek kredytowy, należy uiścić kolejną opłatę w wysokości około 25 zł. Teraz czerwona lampka powinna świecić i buczeć jak oszalała. Nigdy, ale to nigdy nie należy płacić pieniędzy za samo wysłanie/rozpatrzenie/ spisanie wniosku. Jeśli jednak ktoś zapłacił i dalej czekana pożyczkę, może sprawdzić jaki jest status wniosku. Trzeba za to znowu zapłacić Tym razem jest to kwota około 31 zł.

Wpłacam, sprawdzam, czekam i co dalej?

Nic. Dokładnie nic. Żerowanie na cudzej naiwności, ufności i potrzebie, to jeden z gorszych uczynków, jaki może nas spotkać ze strony drugiego człowieka. Fikcyjne pożyczki to granie na uczuciach i wykorzystanie trudnej sytuacji materialnej ludzi. Chwilówki mają teraz wzięcie, dlatego nabieranie się na numer tego przedsiębiorcy jest prostsze. Ten przedsiębiorca  w ogóle nie udziela kredytów, więc co jest celem jego działalności? Zbiera dane i buduje bazę klientów, którą później umieszcza na stronie, do której mają dostęp ewentualni pożyczkodawcy. Także według subiektywnych ocen albo się z Tobą ktoś skontaktuje albo nie. Nie masz na to wpływu i nie możesz mieć o to pretensji. A dlaczego? Jeśli każdy zapoznałby się dokładnie z informacjami na stronie, ten oszust szybko by splajtował.

Na jednej ze stron: gotowkaodreki.pl jest drobny druk, którego nikt nie czyta

Przedmiotem działania tego serwisu jest gromadzenie przez Administratora danych oraz informacji podanych przez Ciebie podczas rejestracji w serwisie oraz we wniosku (jeżeli go wypełnisz) celem udostępnienia ich inwestorowi w celu umożliwienia mu ewentualnego przedstawienia Ci indywidualnej oferty zawarcia umowy pożyczki, kredytu lub innego produktu finansowego. Administrator tej strony nie udziela pożyczek ani kredytów i nie podejmuje decyzji o ich udzieleniu. Inwestor podejmuje decyzję o nawiązaniu z Tobą kontaktu oraz o ewentualnym zawarciu umowy pożyczki, kredytu lub innego produktu finansowego po dokonaniu analizy podanych przez Ciebie danych wg. własnych kryteriów, na które Administrator nie ma wpływu. Serwis podaje/publikuje jedynie przykładowe symulacje kwot pożyczek lub kredytów oraz symulacje wysokości rat i oprocentowania. Wszystkie warunki dotyczące warunków zawarcia ewentualnej umowy będą uzgadniane bezpośrednio między Tobą a Inwestorem. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za treść tych uzgodnień. Wypełnienie przez Ciebie wniosku nie jest równoznaczne z udzieleniem pożyczki lub kredytu lub uzyskaniem promesy udzielenia pożyczki, kredytu lub innego produktu finansowego. Administrator nie odpowiada za brak kontaktu inwestora z Tobą po wypełnieniu przez Ciebie wniosku.

W związku z całą procedurą składania wniosku na tych stronach, pojawia się kilka wątpliwości. Przede wszystkim w banku nie płaci się za rozpatrzenie wniosku. Nie płaci się też za informację o tym, na jakim etapie się znajduje. A sama rejestracja z odpłatnym kodem SMS, to tak jakby trzeba było zapłacić za założenie konta w banku. Najważniejsze jest dokładne czytanie regulaminu i umowy. Gdyby każdy tak robił, taki biznes nie przynosiłby kokosów przedsiębiorcy z Rybnika.