Właściciel futbolhd.tv nielegalnie transmitujący mecze w internecie skazany na karę pozbawienia wolności i 160 tysięcy złotych nawiązki

Technologie Zbrodnia i kara dołącz do dyskusji (6) 29.05.2018
Właściciel futbolhd.tv nielegalnie transmitujący mecze w internecie skazany na karę pozbawienia wolności i 160 tysięcy złotych nawiązki

Udostępnij

Tomasz Laba

Licencjonowanie transmisji sportowych doprowadziło do ogromnego wzrostu popularności nie do końca legalnych stron, które na żywo streamują przebieg meczu. Bardzo często wymagają uiszczenia opłaty za dostęp do nielegalnych treści. Właściciel jednej z takich stron został właśnie prawomocnie skazany na karę pozbawienia wolności.

Ostatnie lata to okres zdecydowanej walki z internetowym piractwem. Coraz częściej media donoszą o upadku kolejnych stron, które były znane z tego, że udostępniają nielegalne treści. Kilka lat temu wielu internautów zadawało sobie pytanie – co zamiast telewizjady? Większość internautów z pewnością kojarzy portal chomikuj.pl i jego problemy z prawem, który był powodem co najmniej kilku interesujących orzeczeń sądów. Najczęściej jednak strony tego typu są zamykane przez policję, a ich właściciele muszą płacić, często wysokie, kary pieniężne.

Przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Woli zapadł kolejny, niezwykle surowy wyrok skazujący właściciela strony internetowej na karę pozbawienia wolności. Chodzi o stronę futbolhd.tv, który za jej pośrednictwem udostępniał treści nadawane przez nc+, której właścicielem jest spółka ITI. Właściciel futbolhd.tv nielegalnie transmitował piłkarskie rozgrywki, a na dodatek pobierał opłaty za ich udostępnianie. Kara za streaming okazała się bardzo surowa.

Właściciel futbolhd.tv skazany na karę pozbawienia wolności. Do tego musi zapłacić 160 tysięcy złotych na rzecz nc+

Prawomocny wyrok jest niezwykle surowy dla futbolhd.tv. Jego właściciel został bowiem skazany na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Dodatkowo musi zapłacić 160 tysięcy złotych tytułem nawiązki na rzecz ITI Neovision S.A. To wynika z tego, że właściciel strony uczynił sobie stałe źródło dochodu z transmitowania treści, do których nie posiadał żadnych praw. Tym samym szkoda po stronie nc+ była bezsporna. Możliwość orzeczenia nawiązki wynika z artykułu 46 kodeksu karnego.

§ 2. Jeżeli orzeczenie obowiązku określonego w §1 (obowiązek naprawienia szkody – dop. red.) jest znacznie utrudnione, sąd może orzec zamiast tego obowiązku nawiązkę w wysokości do 200 000 złotych na rzecz pokrzywdzonego, a w razie jego śmierci w wyniku popełnionego przez skazanego przestępstwa nawiązkę na rzecz osoby najbliższej, której sytuacja życiowa wskutek śmierci pokrzywdzonego uległa znacznemu pogorszeniu. W razie gdy ustalono więcej niż jedną taką osobę, nawiązki orzeka się na rzecz każdej z nich.

O wyroku czytamy w komunikacie prasowym nc+. Te precedensowe orzeczenie może znacząco przyczynić się do ograniczenia ilości stron, które oferują tego typu usługi. To również ważna wiadomość dla wszystkich internautów, wśród których pokutuje błędne przekonanie, że płatny dostęp do treści jednoznacznie przesądza o jej legalności.