Gdzie oglądać FAME MMA 5 za darmo i legalnie?

Na wesoło Technologie Dołącz do dyskusji (8)
Gdzie oglądać FAME MMA 5 za darmo i legalnie?

Gdzie oglądać FAME MMA 5 za darmo i legalnie? Poniższy artykuł wyjaśni kilka podstawowych kwestii prawnych związanych z transmisjami takich imprez. 

FAME MMA 5 to wydarzenie budzące ogromne emocje wśród młodych internautów. Oczywiście nikt nie podchodzi do niego z należytą powagą, każdy ogląda je „ironicznie” czy „dla jaj”. Trochę jak ze słuchaniem disco polo w Polsce. Każdy robi to ironicznie, a potem muzycy discopolowi wykręcają pięciokrotne platynowe płyty. Ale skoro są ogromne emocje i wielkie zainteresowanie, to jesteśmy też my, wyjaśniając zawiłości prawne.

FAME MMA 5 w internecie, czyli kim jest Lord Kruszwil

FAME MMA 5 to w swoim założeniu gala sztuk walki. W odróżnieniu jednak od znanych gal wal bokserskich czy MMA, w tym wypadku uczestnikami są w większości osoby na co dzień nie zajmujące się zawodowo sportem. Organizatorzy celują w konfrontowanie ze sobą osób, które w jakiś sposób osiągnęły popularność. Błędem jest jednak oczekiwać, że w ringu stanie dziś Tadeusz Sznuk, a po drugiej stronie Wojciech Mann. Widowisko w swoim założeniu opiera się raczej na postaciach z marginesu (np. patostreamerach), budujących karierę na obscenicznych zachowaniach czy po prostu prezentujących niewielką wartość intelektualną lub merytoryczną swojej twórczości na Instagramie lub w serwisie YouTube.

Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że FAME MMA to igrzyska marginesu społeczeństwa. A jak wiadomo, takie rzeczy chętnie przyciągają ludzi młodych. Niestety, w tej sytuacji nietrudno o konflikt z prawem, np. prawem autorskim i prawami pokrewnymi.

Gdzie oglądać FAME MMA 5 na YouTube?

FAME MMA 5 to wielkie przedsięwzięcie biznesowe. Twórcy gali doskonale zdają sobie sprawę jakiego typu bohaterów konfrontują ze sobą i że przyciągnie to wymierną widownię, zarówno „na żywo”, jak i w internecie. Już na wiele dni przed decydującymi walkami podgrzewa się atmosferę publikując w sieci konferencje, „ważenia”, a nawet nagrywając na siebie „dissy”. Wszystkie te treści są sukcesywnie wrzucane przez organizatorów na serwis YouTube. Jednymi z bohaterek FAME MMA 5 będą panie Esmeralda Godlewska oraz Evelona znana z uczestnictwa w reality show Warsaw Shore. Obie panie bezlitośnie wypominają sobie w swojej twórczości artystycznej niedoskonałości sylwetki.

Oczywiście gołym okiem widać, że jest to sprawnie reżyserowany zabieg marketingowy.

Gdzie oglądać FAME MMA 5 w internecie?

Jednakże organizatorzy gali FAME MMA 5 nie zdecydują się na to, by pojedynki transmitować na YouTube. Jak już wspominałem, całe przedsięwzięcie ma wymiar komercyjny. Dlatego też na stronie famemma.tv w cenie od 19,99 zł można wykupić dostęp do transmisji. Najtańszy pakiet obejmuje transmisję walk na żywo oraz 24-godzinne archiwum gali. Pakiet za 25 złotych daje 7-dniowe archiwum oraz „niedostępne nigdzie indziej materiały backstage’owe” dla największych pasjonatów. Co więcej, opłaty za transmisję mogą wzrosnąć, jeżeli tylko zdecydujemy się na dokonanie przelewu inną metodą, niż preferowana przez organizatorów – prowizje doliczane są m.in. do zakupów przez PayPal czy PayU.

Gdzie oglądać FAME MMA 5 za darmo?

No dobrze, ale przechodzimy do kluczowej kwestii, dla której wszyscy się w tym artykule zebraliśmy. Czy jest możliwość oglądania FAME MMA 5 za darmo? Takiej możliwości formalnie nie ma, natomiast zawsze tego typu wydarzeniom towarzyszą pirackie transmisje. Ponieważ organizatorzy przeczesują sieć w poszukiwaniu piractwa i starają się natychmiast likwidować nielegalne streamy, piraci są bardzo kreatywni i na przykład nazywają transmisję transmitowaniem rozgrywki z gry Minecraft, zaś linki do nich przesyła się metodą oddolną.

Oczywiście oglądanie tego typu streamów jest moralnie niewłaściwe. Organizatorzy Fame MMA 5 wydali spore pieniądze na to, by zebrać w jednym oktagonie śmietankę intelektualną i medialną polskiego internetu, a teraz oczekują zwrotu poniesionych nakładów. Z prawnego punktu widzenia trudno jest jednak przypisać odpowiedzialność za oglądanie takiej transmisji. W końcu teoretycznie odpowiedzialnym mógłby zostać też fan Minecrafta, który przypadkiem odpalił nielegalny stream.

Piraci FAME MMA 6 mogą oglądać już nawet w więzieniu

Inaczej sprawa ma się z osobami, które decydują się na transmitowanie gali FAME MMA 5. To już rażące naruszenie praw pokrewnych, co wiąże się z odpowiedzialnością cywilną i karną. W przeszłości wielokrotnie piratów streamujących walki PPV w sieci ścigała policja. Nie jest też rozsądnym udostępnianie nielegalnych transmisji na przykład w mediach społecznościowych, poprzez wysyłanie linków znajomym, ponieważ i tutaj możliwe jest przypisanie odpowiedzialności za naruszenie prawa.

Odpowiadając zatem na pytanie tytułowe o to Gdzie oglądać FAME MMA 5 – najlepiej na oficjalnej stronie projektu. Z całą pewnością jednak nie należy retransmitować show, ponieważ wpędzi nas to w niemałe kłopoty.

Czytaj też: