Gdzie wyrzucać stare sprzęty żeby nie zapłacić mandatu?

Zakupy Dołącz do dyskusji
Gdzie wyrzucać stare sprzęty żeby nie zapłacić mandatu?

Bardzo często na osiedlowych śmietnikach pojawiają się stare komputery, tostery czy lodówki. Za wyrzucanie elektrośmieci w takich miejscach można zapłacić nawet 5000 zł. Jak więc się ich pozbywać?

Żyjemy w czasach, w których wyposażenia RTV czy AGD nie kupuje się już na całe życie. Często po okresie gwarancji telewizor czy pralka przestają funkcjonować tak, jak przy zakupie i po pewnym czasie decydujemy się na kupno nowego modelu. Jednak fakt produkowania coraz mniej trwałych urządzeń i obniżania ich cen skutkuje tym, że mamy coraz więcej złomu, który nie jest w odpowiedni sposób poddawany recyklingowi.

W związku z tym, zgodnie z unijnymi dyrektywami, powstają punkty zbioru elektrośmieci. Takie miejsca muszą odbierać od nas urządzenia bez pobierania żadnych opłat. Jest to rozwiązanie znacznie lepsze, niż przychodzenie po zmroku na osiedlowy śmietnik i zostawianie tam zużytej elektroniki. Dodatkowo, jeśli przedstawiciele Policji lub Straży Miejskiej przyłapią nas na takim uczynku, grozi nam mandat do 5000 zł.

Co jednak zrobić, jeśli nie mamy w okolicy punktu zbioru starych sprzętów? Warto wiedzieć, że takim miejscem jest każdy sklep, w którym zaopatrujemy się w nowe urządzenie. Jeśli więc kupujemy pralkę, tą którą używaliśmy do tej pory możemy oddać przy okazji odbierania nowego modelu. Sprzedawca ma obowiązek przyjąć takie urządzenie, zgodnie z art. 42 ustawy o zużytym sprzęcie elektronicznym:

Sprzedawca detaliczny i sprzedawca hurtowy są obowiązani przy sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu w ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt, jeżeli zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju.

Zdarzają się historie, w których sprzedawcy odmawiają przyjęcia starych urządzeń, mimo sprzedawania klientowi nowych. Ostatnimi czasy w internecie pojawiła się skarga dotycząca takiego zachowania w jednym ze sklepów sieci Lidl. Handlowcy muszą zdać sobie sprawę, że nieprzestrzeganie ustawy grozi ogromnymi karami pieniężnymi. Jeśli więc i Wy macie problem z oddaniem zużytego sprzętu, powołujcie się na odpowiednie artykuły. Gdyby i to nie pomogło, polecamy kontakt z naszymi prawnikami dostępnymi pod adresem kontakt@bezprawnik.pl – podpowiemy co robić ze starym sprzętem, aby nie dostać mandatu oraz jak radzić sobie ze sklepami nie wypełniającymi swoich obowiązków.

Zdjęcia pochodzą z shutterstock.com