Jeśli zastanawiacie się, kto płaci za licencję WinRar, to mamy odpowiedź. To GetBack, który obecnie chyli się ku upadkowi

Finanse Na wesoło Dołącz do dyskusji (319)
Jeśli zastanawiacie się, kto płaci za licencję WinRar, to mamy odpowiedź. To GetBack, który obecnie chyli się ku upadkowi

GetBack mocno walczy o utrzymanie się na powierzchni. Aby ratować mocno nadwątloną kondycję finansową, złożyli wniosek o przeprowadzenie przyspieszonego postępowania układowego do wrocławskiego sądu. Ten sam sąd opublikował wykaz majątku GetBack przygotowany przez samą spółkę z jego szacunkową wartością. I właśnie ten wykaz jest… dziwny.

Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej opublikował na swojej stronie internetowej wykaz majątku, który został mu przedstawiony przez GetBack. Firma obecnie stara się o przeprowadzenie postępowania układowego, dzięki czemu będzie mogła wciąż prowadzić swoją działalność. To ważne, ponieważ aby całe postępowanie miało jakikolwiek sens, a wierzyciele dali wiarę dłużnikowi, że ten ma możliwość spłacenia swoich zobowiązań, jego sytuacja majątkowa nie powinna budzić zastrzeżeń. Właśnie dlatego jednym z elementów tego postępowania jest sporządzenie spisu całego majątku dłużnika, który w prawie określa się spisem inwentarza.

W tym celu GetBack sporządził wykaz swojego majątku, który przedstawił we wrocławskim sądzie. Oczywiście nikogo nie powinno dziwić, że firma obracająca miliardami złotych posiada duży majątek. Niemniej jednak już na pierwszy rzut oka widać, że przygotowany przez windykatorów spis jest co najmniej dziwny. W zasadzie są dwa proste wytłumaczenia niektórych dziwnych zjawisk. Pierwszym z nich jest czeski błąd redakcyjny całej tabelki. No bo jak inaczej wytłumaczyć pozycję Samsung Galaxy A5 (2017) A520 LTW i wpisać jego wartość na 10 454,40 zł. Albo ktoś zapomniał zaznaczyć, że chodzi o kilka sztuk, albo telefon jest ze szczerego złota, co może być drugim wyjaśnieniem niektórych pozycji.

GetBack ujawnia swój majątek. Albo jest w nim masa błędów, albo mają komputery ze szczerego złota i telefony o wartości dziesiątek tysięcy złotych

Takich kwiatków jest oczywiście więcej. Lektura tabelki nie pozwala odpowiedzieć na pytanie, czy podana wartość przy danej rzeczy odnosi się do ceny jednostkowej, czy jednak chodzi o kilka identycznych przedmiotów. Niektóre z nich są wymieniane nawet po kilkanaście razy, za każdym razem podając zupełnie różną wartość. Czasem niesamowicie abstrakcyjną jak na dany sprzęt. Licencja MS Office Pro 2016 ESD za 43 tysiące złotych lub Program Office 2007/SB Edition Box za prawie 38 tysięcy złotych? Inne ciekawe licencje w posiadaniu GetBack to Program Pogromcy Długów o wartości 110 tysięcy złotych lub Program Windows (18 sz) za 5991,30 zł. Kolejna pozycja w tabelce to Program Windows, już bez „18sz” o wartości 5330 zł.

Oczywiście pozycją, która rozbawi największą ilość osób, to wykupiona licencja na program WinRAR o wartości 1257,06 zł. Natomiast jeżeli chodzi o samochody, którymi jeździł mobilny rzecznik praw dłużnika, to najpopularniejszym używanym w firmie był Opel Corsa. Wykaz majątku zawiera kilkadziesiąt pozycji tego modelu. Każdy (bez informacji chociażby o roku produkcji) o wartości około 42 tysięcy złotych każdy (różnica pomiędzy modelami to plus minus 500 zł z niewielkimi odchyleniami). To oczywiście samochody w leasingu.

Sprzęt komputerowy? Niesamowicie drogi lub ze złota. Komputer Dell V3800 wraz z monitorem o wartości ponad 57 tysięcy złotych. Zestaw wideokonferencyjny Huawei TE30 został wyceniony na 49 919 zł. Lista jest wypełniona zestawami komputerowymi (najczęściej marki Dell), których wartość mieści się w przedziale od 2 tysięcy do nawet 62 tysięcy złotych. Telefony? Samsung Galaxy S7 White (G930) jest wart ponad 14 tysięcy złotych, a iPhone X 256GB 4 890 zł. Jednym z droższych urządzeń biurowych na liście jest Urządzenie Wielofunkcyjne Konica Minolta P, która jest warta 118 500 zł.

Takich kwiatków w wykazie majątku GetBack jest więcej. Znajdziemy tam również Telewizor Samsung 50 cali o wartości 5 477 zł, a następnie Telewizor Samsung 50 cali o wartości 29 964,60 zł. W sumie majątek spółki został wyceniony na kwotę 2,5 miliardów złotych.