Lepiej już było – hot dog z IKEI nie będzie już kosztować 1 zł. Trudno jednak histeryzować z powodu inflacji

Gorące tematy Na wesoło Zakupy dołącz do dyskusji (413) 13.09.2019
Lepiej już było – hot dog z IKEI nie będzie już kosztować 1 zł. Trudno jednak histeryzować z powodu inflacji

Paweł Mering

Hot dogi z IKEI dla wielu stały się symbolem, który od razu przychodzi na myśl, widząc żółto-niebieskie logo. Okazuje się, że ich cena w niedalekiej przyszłości ulegnie zmianie. Tak upada legenda.

Hot dogi z IKEI

Dla wielu klientów zakupy w IKEI kojarzą się nieodłącznie ze strefą bistro, w której za złotówkę można kupić hotdoga. My, Polacy, z pewnością je pokochaliśmy. Oczywiście, że zaraz pojawią się głosy, że hot dogi z IKEI są niezdrowe, niesmaczne i że bułka zbyt miękka, a parówka smakuje jak woda po parówkach.

Można mówić wiele, ale przy każdej wizycie w szwedzkim (a w sumie, to holenderskim) sklepie, ciężko przebić się przez tłum ludzi, kupujących owe hot dogi w ilościach niemalże hurtowych. Sam, przyznaję, traktuje je jako swoiste guilty pleasure. Niestety, koncern podjął decyzję, która odmieni sposób, w który postrzegamy zakupy w IKEI — hot dogi podrożeją.

Ich cena, czyli złotówka, stanowiła niewątpliwie pewien symbol, do którego my — polscy konsumenci — zdążyliśmy się przyzwyczaić. Cena hot doga została ustalona w 1997 roku, więc mogę w zasadzie stwierdzić, że hot dogi za złotówkę są ze mną od urodzenia.

Lata lecą, a hot dog taki sam… do czasu

Jest to ewenement, bo cena hot dogów z IKEI została ustalona przeszło 22 lata temu. Przypominam, że minimalne wynagrodzenie wynosiło wówczas 450 złotych. Inne były ceny, zarobki, koszty produkcji, a przede wszystkim wartość pieniądza. Jest tym samym niezwykle dziwne, że zmiana ceny następuje dopiero teraz.

Jak przekazała serwisowi otopress.pl IKEA:

Decyzja była przygotowana wzrostem cen surowców, których używamy do ich (hot dogów – przyp. red.) przygotowania. Cenę 1 zł utrzymywaliśmy w Polsce od co najmniej 1997 r. Obecnie jednak, ze względu na wzrost cen surowców, nie jesteśmy w stanie utrzymać tej ceny. Od 1 września 2019 r., po 22 latach, jesteśmy zmuszeni wprowadzić zmiany oferty hot dogów w BISTRO IKEA

Uspokajam jednak szaleńców, którzy kupowali hot dogi z dodatkami, a także wegetarian, kupujących wegetariańską odmianę przekąski. Cena owych w dalszym ciągu wynosić będzie 2 złote.

Oczywiście podniesienie ceny hot doga jest racjonalne. Dziwne, że następuje to dopiero teraz. Przy wzroście cen i wszelkich zawirowaniach gospodarczych, wręcz niemożliwe jest utrzymanie ceny produktu w taki sposób, żeby jego sprzedaż wciąż była jakkolwiek opłacalna, bez zmiany jego jakości. Nie szukałbym jednak w podwyżce cen hot dogów z IKEI pierwszych symptomów drastycznego wzrostu cen.