30 000 zł – tyle każdego z nas kosztowało w ubiegłym roku utrzymanie państwa

Codzienne Podatki Dołącz do dyskusji (319)
30 000 zł – tyle każdego z nas kosztowało w ubiegłym roku utrzymanie państwa

Zwykle, zwłaszcza ostatnio, dominuje przekaz ile państwo daje obywatelowi. Tym razem, ktoś pokusił się podliczyć ile obywatel daje państwu. Wyszło 30 000 zł na głowę każdego Polaka. Na tyle państwo wystawiło nam rachunek w zeszłym roku. Gdyby te wydatki policzyć tylko na pracujących, kwota rośnie do 68648 zł. Za pracujących uważa się 16,4 mln Polaków.

Ile kosztuje nas państwo

Od lat Forum Obywatelskiego Rozwoju, na koniec kwietnie, gdy mija termin rozliczenia z fiskusem, publikuje, ile wyniosły wydatki publiczne w przeliczeniu na obywatela, od niemowlaka po seniora W ubiegłym roku utrzymanie państwa znacznie zdrożało. W porównaniu do 2019 roku, wydaliśmy o 4550 zł więcej. Covid-19? Nie, to nie wydatki związane z pandemią szarpnęły nas najbardziej po kieszeni. Najwięcej Polak wydał na renty i emerytury – 7522 zł. Kolejne 308 zł kosztowała każdego z nas tzw. trzynasta emerytura. Dla porównania na ochronę zdrowia wydaliśmy po 3024 zł, a na edukację i naukę – 2991 zł. Program 500 +, to w rachunku od państwa, kwota – 1062 zł. Utrzymanie wojska, policji, straży, sądów i wszelkich urzędów różnego szczebla kosztowało każdego nas w 2020 roku 3383 zł. Wydatki na walkę z pandemią, w tym wypłaty za postojowe, zwolnienia ze składek itp. wyniosły 2722 zł. Z tytułu zadłużenia zapłaciliśmy 841 zł, a składka do budżetu UE wyniosła, w przeliczeniu na głowę, 655 zł. Ochrona środowiska – 666 zł.

To nie wina Covidu, tylko emerytur i rent

„Najbardziej zaskoczyło mnie w tym badaniu, że to nie Covid odpowiada, za taki wzrost wydatków” mówi Rafał Trzeciakowski, autor opracowania, ekonomista FOR.

Analizując te wydatki, FOR, proponuje ograniczyć wydatki emerytalne przez podniesienie wieku emerytalnego i zlikwidowanie przywileju wcześniejszych emerytur.

„Jeśli w przypadku, niektórych zawodów, jak na przykład, górników, niższy wiek emerytalny znajduje jakieś uzasadnienie, powinno być to odzwierciedlone w płaconych składkach” uważa Rafał Trzeciakowski. Postuluje również włączenie rolników, żołnierzy, policjantów, sędziów i prokuratorów do powszechnego systemu emerytalnego. Jego zdaniem konieczne jest też porzucenie takich rozwiązań, jak trzynaste i czy czternaste emerytury.

Autor, przygotowując zestawienie, uwzględniał ceny rzeczywiste, bez inflacji. Obliczając wydatki państwa na głowę mieszkańca, przyjęto 1129 mld zł wydatków sektora finansów publicznych z bazy Komisji Europejskiej. Składa się na nie budżet państwa, samorządy, ZUS, KRUS, fundusze związany ze zwalczaniem skutków Covid.