Chcesz zarobić? Trzymaj się z dala od kancelarii. Zaglądamy prawnikom do kieszeni

Praca dołącz do dyskusji (43) 27.08.2018
Chcesz zarobić? Trzymaj się z dala od kancelarii. Zaglądamy prawnikom do kieszeni

Jerzy Wilczek

Rewelacyjne zarobki adwokatów? Wygląda na to, że to już pieśń przeszłości. Sprawdziliśmy ile zarabiają prawnicy i wyszło nam, że najlepiej postawić na karierę sędziego albo prokuratora. Aż trudno w to uwierzyć, ale sędzia zarabia średnio prawie dwa razy tyle co adwokat!

Kiedyś studenci prawa, którym zależało na jak najlepszych pieniądzach, mieli łatwy wybór – kształcili się tak, by zostać w przyszłości adwokatem. Zawód radcy prawnego był raczej drugiego wyboru. Natomiast role sędziów czy prokuratorów rezerwowane były raczej dla ideowców, którzy nie szykowali się raczej na kokosy „na państwowym”. Jak jest dzisiaj? Sprawdziliśmy ile zarabiają prawnicy – i jesteśmy zaskoczeni. Otóż dzisiaj to sędziowie i prokuratorzy mają najlepiej.


Przeciętnie zarobki prawników w zł

Jak podaje serwis wynagrodzenia.pl, adwokat zarabia przeciętnie 5690 zł całkowitego wynagrodzenia brutto. To nie klasyczna średnia, a mediana – oznacza to, że 50 proc. zarabia więcej, a tyle samo mniej. Mediana w przypadku sędziów wynosi natomiast sporo ponad 10 tysięcy. Mało tego, 25 proc. prawników w tym fachu zarabia ponad 13 tys. Na niezłe zarobki mogą liczyć też prokuratorzy. Ich mediana to 9,7 tys. zł. Co ciekawe, radca prawny zarabia średnio więcej niż adwokat – ponad 7,3 tys.

Warto zauważyć też, że 25 proc. adwokatów zarabia 4,2 tys. i mniej. Zarobki adwokackiej „elity” też wcale nie robią tak dużego wrażenia. Tylko 25 proc. zarabia 8,7 tys, zł oraz więcej.

Czy serwis wynagrodzenia.pl jest jednak naprawdę wiarygodny – ktoś może spytać. Raczej tak, próby są dość wysokie. Prześwietlono zarobki ponad 1300 radców i 160 adwokatów, choć tylko 31 prokuratorów. Oczywiście, próby w poszczególnych zawodach się różnią, można więc zakwestionować takie porównania. Ale cóż, statystyka nigdy w stu procentach nie pokaże nam jak jest. Wszystkie dane natomiast, jak zapewnia serwis, są na bieżąco aktualizowane.

Ile zarabiają prawnicy. Na co może liczyć komornik i notariusz?

Niestety, na to pytanie odpowiedzieć już trudniej. Serwisowi udało się zebrać dane tylko o 12 notariuszach (co ciekawe, ponad 80 proc. z nich to kobiety). W ich przypadku mediana wynosi nieco ponad 8 tysięcy zł. Natomiast zupełnie nic nie wiadomo w oparciu o serwis o zarobkach komorników. Dane o 7 przedstawicielach tego zawodu nie wystarczyły o wygenerowania żadnych wiarygodnych danych.

Wiemy jednak za to trochę o benefitach w różnych zawodach. Blisko połowa sędziów może na przykład liczyć na „pracowego” laptopa. Na to samo może liczyć tylko 30 proc. radców i 34 proc. adwokatów. 22 proc. adwokatów ma na przykład benefit w postaci prywatnej opieki medycznej.

Wygląda więc na to, że mit świetnie zarabiającego adwokata i wyłącznie „ideowego” prokuratora nieco pryska. Można się jednak pocieszać, że we wszystkich zawodach, jak na polskie warunki, można ciągle całkiem solidnie zarobić. A legendy o wysokich zarobkach często nieco mijają się z rzeczywistością. Na przykład według serwisu wynagrodzenia, programiści w Polsce zarabiają średnio 6,3 tys. zł. Trochę mniej, niż w tych wszystkich legendach.

43 odpowiedzi na “Chcesz zarobić? Trzymaj się z dala od kancelarii. Zaglądamy prawnikom do kieszeni”

 1. Pewnie na kimś zarobki sędziów mogą robić wrażenie, ale tak naprawdę, to przy takiej odpowiedzialności ciężko to nazwać kokosami..

  • No to jest odpowiedzialność o tyle o ile sędzia poczuwa się do odpowiedzialności. Ilu sędziów ukarano za złe wyroki w Polsce ?

   No był ostatnio nawet przypadek sędziego co pomimo dokonania kradzieży (ja wiem,50 złotych to dla niektórych grosze – ale kradzież to kradzież) nadal będzie sędzią.

 2. Jeden adwokat zarobi 4 tys, drugi 20 tys zł a bardzo dobry 100 tys zł miesięcznie. Sędzia nie ma szans zarobić nawet 30 tys zł na rękę. Jak ktoś jest miernym adwokatem, to nie ma co się dziwić, że zarabia 4-6 tys zł miesięcznie.

 3. Co do wynagrodzenia komorników, dostępne są oświadczenia majątkowe i ja przedstawię jak to wygląda. Komornik u którego pracowałam miał roczny dochód na poziomie 1 mln zł. tak dokładnie czysty dochód (po odliczeniu wszystkich kosztów) podlegający już tylko opodatkowaniu i wszyscy pracownicy z wieloletnim doświadczeniem (oczywiście mgr prawa) zarabiali minimalną pensję, bo sytuacja kancelarii jest bardzo trudna. Każda rozmowa dotycząca podwyżki kończyła się groźbami zwolnienia. Byłam na wielu rozmowach w wielu różnych kancelariach i w zasadzie nikt się nie wyłamuje. Minimalna pensja 2250 brutto i tyle, ewentualnie mały dodatek pod stołem. Koszty dojazdu do pracy, przedszkole dla dziecka i okazuje się, że miałabym być poza domem 11 h prawie za darmo. Najgorsze jest to, że ludzie zgadzają się na takie pensje, bo mimo iż jestem przez pracodawcę wybrana do zatrudnienia to wszystko się kończy, kiedy odmawiam pracy za takie grosze i negocjuję warunki. Wtedy szukają już kogoś innego i oczywiście znajdują. W takiej sytuacji nic się nie zmieni. Ciężko pracowałam na swoje wykształcenie, do tego przez 8 lat udowadniałam w pracy( kancelaria komornicza oraz radcowska) , że mam nie tylko papierek, ale też coś potrafię i niestety jestem cały czas w tym samym miejscu. Nie aplikuję na stanowisko sekretarki, ani nigdy takiej pracy nie wykonywałam, a podczas rozmowy uświadamiam pracodawcę jaki był mój zakres obowiązków i co potrafię, ale nie zmienia to faktu, że często słyszę na rozmowach, iż oprócz pracy merytorycznej należałoby czasem zrobić szefowi zakupy, może odkurzyć. Nawet w miejscowej Biedronce proponują 3400 brutto. Bardzo poważnie zastanawiam się nad praca w jakiejś księgarni, butiku, bo to co proponują w kancelariach i czego wymagają to jest kpina.

 4. P.S.
  Zgodnie z oświadczeniami majątkowymi w województwie w jakim mieszkam komornicy uzyskują roczny dochód podlegający tylko opodatkowaniu na poziomie od ok. 150 tyś. rocznie (komornicy z kilkuletnim stażem) do ok. 800 tyś.-1 mln. zł. (kancelarie działające min. 15-20 lat ). Przeciętna kancelaria ma jednak dochód na poziomie 300-400 tyś. rocznie.

  • cześć, ja też przeglądałem zeznania podatkowe komorników i może wiesz dlaczego młodzi komornicy przez pierwsze lata działalności „na swoim” nie zarabiają nic lub dokładają do interesu ? Czyżby stara gwardia robiła wszystko aby nowym się nie udało ?

 5. Witam, coraz więcej kancelarii zatrudnia handlowców z wykształceniem prawniczym, którzy zarabiają więcej niż mecenasi. Pozdrawiam,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *