Chcesz zarobić? Trzymaj się z dala od kancelarii. Zaglądamy prawnikom do kieszeni

Praca dołącz do dyskusji (43) 27.08.2018
Chcesz zarobić? Trzymaj się z dala od kancelarii. Zaglądamy prawnikom do kieszeni

Jerzy Wilczek

Rewelacyjne zarobki adwokatów? Wygląda na to, że to już pieśń przeszłości. Sprawdziliśmy ile zarabiają prawnicy i wyszło nam, że najlepiej postawić na karierę sędziego albo prokuratora. Aż trudno w to uwierzyć, ale sędzia zarabia średnio prawie dwa razy tyle co adwokat!

Kiedyś studenci prawa, którym zależało na jak najlepszych pieniądzach, mieli łatwy wybór – kształcili się tak, by zostać w przyszłości adwokatem. Zawód radcy prawnego był raczej drugiego wyboru. Natomiast role sędziów czy prokuratorów rezerwowane były raczej dla ideowców, którzy nie szykowali się raczej na kokosy „na państwowym”. Jak jest dzisiaj? Sprawdziliśmy ile zarabiają prawnicy – i jesteśmy zaskoczeni. Otóż dzisiaj to sędziowie i prokuratorzy mają najlepiej.


Przeciętnie zarobki prawników w zł

Jak podaje serwis wynagrodzenia.pl, adwokat zarabia przeciętnie 5690 zł całkowitego wynagrodzenia brutto. To nie klasyczna średnia, a mediana – oznacza to, że 50 proc. zarabia więcej, a tyle samo mniej. Mediana w przypadku sędziów wynosi natomiast sporo ponad 10 tysięcy. Mało tego, 25 proc. prawników w tym fachu zarabia ponad 13 tys. Na niezłe zarobki mogą liczyć też prokuratorzy. Ich mediana to 9,7 tys. zł. Co ciekawe, radca prawny zarabia średnio więcej niż adwokat – ponad 7,3 tys.

Warto zauważyć też, że 25 proc. adwokatów zarabia 4,2 tys. i mniej. Zarobki adwokackiej „elity” też wcale nie robią tak dużego wrażenia. Tylko 25 proc. zarabia 8,7 tys, zł oraz więcej.

Czy serwis wynagrodzenia.pl jest jednak naprawdę wiarygodny – ktoś może spytać. Raczej tak, próby są dość wysokie. Prześwietlono zarobki ponad 1300 radców i 160 adwokatów, choć tylko 31 prokuratorów. Oczywiście, próby w poszczególnych zawodach się różnią, można więc zakwestionować takie porównania. Ale cóż, statystyka nigdy w stu procentach nie pokaże nam jak jest. Wszystkie dane natomiast, jak zapewnia serwis, są na bieżąco aktualizowane.

Ile zarabiają prawnicy. Na co może liczyć komornik i notariusz?

Niestety, na to pytanie odpowiedzieć już trudniej. Serwisowi udało się zebrać dane tylko o 12 notariuszach (co ciekawe, ponad 80 proc. z nich to kobiety). W ich przypadku mediana wynosi nieco ponad 8 tysięcy zł. Natomiast zupełnie nic nie wiadomo w oparciu o serwis o zarobkach komorników. Dane o 7 przedstawicielach tego zawodu nie wystarczyły o wygenerowania żadnych wiarygodnych danych.

Wiemy jednak za to trochę o benefitach w różnych zawodach. Blisko połowa sędziów może na przykład liczyć na „pracowego” laptopa. Na to samo może liczyć tylko 30 proc. radców i 34 proc. adwokatów. 22 proc. adwokatów ma na przykład benefit w postaci prywatnej opieki medycznej.

Wygląda więc na to, że mit świetnie zarabiającego adwokata i wyłącznie „ideowego” prokuratora nieco pryska. Można się jednak pocieszać, że we wszystkich zawodach, jak na polskie warunki, można ciągle całkiem solidnie zarobić. A legendy o wysokich zarobkach często nieco mijają się z rzeczywistością. Na przykład według serwisu wynagrodzenia, programiści w Polsce zarabiają średnio 6,3 tys. zł. Trochę mniej, niż w tych wszystkich legendach.