Przyzwyczailiśmy się do tego, że mody przychodzą i odchodzą. Nie można jednak tego powiedzieć o modzie na nadawanie konkretnych imion dla dzieci. Od kilku w ścisłej czołówce są Julie, Zuzanny, a jeśli chodzi o chłopców to Jakub i Jan. W pierwszej połowie 2018 nic się w tej kwestii nie zmieniło.
Można śmiało założyć, że czasy nadawania dzieciom egzotycznych, a czasem wręcz dziwnych imion dawno minęły. Pierwsze pokolenie Brajanów i Dżesik wchodzi już w dorosłe życie i wkrótce przekonają się, że dziwne imię a kredyt nie zawsze idą w parze. Niemniej jednak od kilku lat utrzymuje się tendencja na nadawanie imion, które można określić tradycyjnymi. Jednak nie oznacza to, że są to imiona typowo słowiańskie. Te przegrywają z imionami germańskimi i łacińskimi.
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało podsumowanie dotyczące nadawanych imion w pierwszym półroczu 2018 roku.
Imię dla dziecka 2018 – najpopularniejsze imiona męskie
W ubiegłym roku najpopularniejszymi imionami dla chłopców były Antoni, Jakub, Jan oraz Szymon. Dokładnie taką samą kolejność obserwujemy w pierwszym półroczu tego roku. Nadano ich odpowiednio: 4612, 4444, 4084, a Szymonów 3991. Papieskich Franciszków jest 3452, natomiast pierwszym słowiańskim imieniem w zestawieniu jest, podobnie jak w ubiegłym roku, Wojciech (2947). Uplasował się na 8 pozycji. Kolejnym słowiańskim jest Stanisław (2310) na 12 pozycji. Moi imiennicy otwierają trzecią dziesiątkę zestawienia w ilości 1033. Do popularnych imion z pewnością jednak nie należy Marek – tych bowiem przybyło jedynie 165. To jednak wciąż więcej niż Brajanów, których przybyło niewiele ponad stu (licząc łącznie wszystkie warianty pisowni). Przywiązanie do tradycyjnych imion jest bardzo widoczne. Pierwsze „egzotyczne” imię w zestawieniu to Natan (739), który uplasował się gdzieś w czwartej dziesiątce.
Imię dla dziecka 2018 – najpopularniejsze imiona żeńskie
Większe przetasowania widać za to w kwestii imion żeńskich. W ubiegłym roku podium należało do Julii, Zuzanny oraz Zofii. W pierwszym półroczu 2018 widzimy koniec dominacji Julii. Jej miejsce zajęła Zuzanna (4258). Julia jest na drugim miejscu (4168), natomiast podium zamyka Zofia (3910). Wciąż bardzo popularna jest Maja (3847), Hanna (3800) oraz Lena (3749). W czasach mojego dzieciństwa jednym z bardziej popularnych imion wśród moich koleżanek była Anna, obecnie gdzieś w okolicach drugiej dziesiątki (1457). Agata uplasowała się jeszcze dalej (828), podobnie jak Magdalena oraz Marta (odpowiednio 814 oraz 439).
Nadając imię dla dziecka, trzeba mieć na uwadze, że o ile zmiana imienia i nazwiska jest jak najbardziej możliwa, tak najgłupsze imiona, mimo że czasem śmieszne, mogą być dla dziecka wielką krzywdą.