Biznes ecommerce

Influencerzy zorientowali się, że nie muszą być słupami reklamowymi cudzych firm i przejmują środki produkcji

Mariusz Lewandowski
05.08.2023
Influencerzy zorientowali się, że nie muszą być słupami reklamowymi cudzych firm i przejmują środki produkcji

Przesuńmy się na chwilę poza tradycyjne ramy reklamy. Świat ecommerce wciąż ewoluuje, a nowy gracz wchodzi na scenę – influencerzy, którzy nie tylko reklamują produkty, ale także stają się ich twórcami. Najnowszym tego przykładem jest Karol ‚Friz’ Wiśniewski, który po sukcesie swoich lodów i słodyczy, zapowiedział wprowadzenie do sklepów swojej wody witaminowej .

Według niedawnego raportu “E-przyszłość” przygotowanego przez Shoper, influencerzy są kluczem do e-handlu. Aż 24% sprzedawców stawia na Influencer Marketing jako najbardziej efektywny sposób promowania swoich sklepów internetowych. Jest to reakcja na coraz powszechniejszą „ślepotę reklamową”, o której mówi Barbara Kaleńczuk z Shoper. Jak dodaje, konieczne jest poszukiwanie nowych środków komunikacji z klientem, stąd rosnąca popularność współpracy z influencerami.

Friz pokazuje, że przyszłość biznesu należy do influencerów

W tym kontekście Friz jest jednym z pionierów nowego trendu, kierując się nie tylko promocją, ale również tworzeniem własnych produktów. To, co zaskakuje, to fakt, że influencerzy tak szybko przestawili się z promowania na tworzenie. Ale patrząc na sukcesy takie jak Ekipy czy Kanału Sportowego, który sprzedał 28 tysięcy książek w zaledwie trzy tygodnie, trudno się temu dziwić.

Nie tylko Friz, ale i inni znani influencerzy, tak jak Jakub „Patec” Patecki czy WK Dzik, zauważyli potencjał w stworzeniu własnych produktów, bazując na wypracowanej przez lata marce osobistej. Jak podkreśla Artur Halik z Shoper, influencerzy z sukcesem monetyzują swoją popularność dzięki własnym sklepom internetowym. Wprawdzie to bardzo często jest póki co dawanie jedynie swojego obrandowania czy znaku towarowego koncernowi, który wdraża nowy produkt na licencji. Ale nierzadko influencerzy chcą koordynować cały proces od początku, pomijając prowizje pośredników.

Co produkują influencerzy?

Zastanawiając się nad tym, jakie produkty dominują w sklepach influencerów, odpowiedź brzmi: moda i akcesoria. Ale nie tylko. W ofercie znajdują się także e-booki, książki, a nawet napoje energetyczne – wszystko to, co jest ściśle związane z treściami, które twórcy prezentują w sieci.

Podsumowując, wprowadzenie przez Friza wody witaminowej do sklepów to kolejny krok w kierunku nowego trendu w ecommerce. Influencerzy nie tylko promują, ale też stają się twórcami, udowadniając, że ich wpływ w świecie biznesu rośnie. Czy to początek nowej ery w świecie e-handlu? Czas pokaże.