Wiemy już ile dokładnie wyniosą rekompensaty za podwyżki cen energii. Opublikowano projekt ustawy, która zostanie przyjęta za kilka miesięcy. Rząd ma czas, bo zwrot pieniędzy i tak odbiorcy mogą dostać dopiero po zakończonym 2020 roku. Jak dostać rekompensatę za prąd? Ile wyniesie? Sprawdźmy.
Jak dostać rekompensatę za prąd – jest projekt ustawy
Podwyżka cen prądu w 2020 roku to już nie pojęcie abstrakcyjne, tylko konkret widoczny na rachunkach. Nie jest ona może specjalnie drastyczna, bo wynosi średnio około 11-12%, ale w skali roku może uderzyć po kieszeni. Szczególnie jeśli obserwujemy wzrost cen również w innych, praktycznie wszystkich dziedzinach życia.
Rekompensaty za podwyżki cen prądu to konsekwencja oporu rządu, który robił co mógł by spełnić powtarzaną obietnicę, że podwyżek żadnych nie będzie. Ale rynek te zapewnienia zweryfikował, dostawcy prądu musieli podnieść ceny i politycy musieli coś z tym zrobić. Wymyślili rekompensaty, które jednak nie są kompletne. Są to bowiem rekompensaty za prąd tylko dla „najuboższych”. Co prawda ta grupa „najuboższych” to aż 95% podatników, bo chodzi o osoby fizyczne, które nie przekraczają pierwszego progu podatkowego. Ale mimo wszystko zeszłoroczne obietnice trzeba traktować z przymrużeniem oka.
Jak dostać rekompensatę za prąd – jakie są widełki?
Projekt ustawy o rekompensatach wprowadza cztery kategorie osób, które mogą liczyć na zwrot pieniędzy za energię. Podzieleni są oni ze względu na roczne zużycie prądu w ich gospodarstwie:
- 63 – 500 kWh : 34,08 zł
- 500 – 1200 kWh : 82,60 zł
- 1200 – 2800 kWh : 190,86 zł
- ponad 2800 kWh : 306,75 zł
Tymczasem średnio przez rok czteroosobowe gospodarstwo domowe zużywa między 1800 a 2600 kilowatogodzin. A jeśli ktoś mieszka sam, być może przekroczy 1000 kWh. Wychodzi więc na to, że na najwyższą możliwą rekompensatę mogą liczyć zatem albo rodziny wielodzietne, albo ci którzy prąd zużywają ponadprzeciętnie.
Żeby dostać rekompensatę trzeba będzie do naszego dostawcy prądu złożyć oświadczenie o dochodach. Nie mogą one przekraczać 85 528 złotych brutto rocznie. Czyli nieco ponad siedem tysięcy złotych miesięcznie.
Jak dostać rekompensatę za prąd – a może przepisać umowę na kogoś innego?
Od razu nasuwa się pytanie: skoro sam zarabiam dużo, to może by tak przepisać umowę na mniej zarabiającego np. małżonka? Być może część Polaków faktycznie tak zrobi. Pytanie czy będzie im chciało bawić się w papierkową robotę (najpierw zmieniać umowę, potem składać oświadczenie) dla maksymalnie 306 złotych rekompensaty. Śmiem wątpić. Tym bardziej że nie ma co spodziewać się, że za 2021 rok jakiekolwiek rekompensaty będą. Przecież to nie będzie rok wyborczy.