Podpowiadamy, jak szybko zwolnić się z pracy i kiedy można skrócić 3-miesięczny okres wypowiedzenia

Praca Dołącz do dyskusji
Podpowiadamy, jak szybko zwolnić się z pracy i kiedy można skrócić 3-miesięczny okres wypowiedzenia

Pracownik, który chce odejść z pracy, składa wypowiedzenie – zazwyczaj przeprowadzając jeszcze wcześniej rozmowę z przełożonym o przyczynach swojej decyzji. Co jednak, jeśli okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące, a pracownik chciałby go skrócić? Jak szybko zwolnić się z pracy?

Jak szybko zwolnić się z pracy?

Zgodnie z przepisami prawa pracy okres wypowiedzenia pracownika zatrudnionego przez co najmniej 3 lata u tego samego pracodawcy wynosi 3 miesiące. To rodzaj ochrony zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Jeśli to przedsiębiorca zdecyduje się wypowiedzieć umowę o pracę, pracownik ma sporo czasu, by znaleźć nowe zatrudnienie. Z kolei w sytuacji gdy to pracownik chce odejść, zatrudniający ma czas, by znaleźć kogoś na jego miejsce.

Co jednak, jeśli pracownik chce odejść z pracy szybciej? Czy możliwe jest skrócenie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia? Jest na to kilka sposobów.

Pierwszym i najbardziej oczywistym jest rozmowa z pracodawcą i próba skrócenia okresu wypowiedzenia za porozumieniem stron. Firmy czasami zgadzają się na skrócenie okresu np. do miesiąca – tak, by nadal miały czas na znalezienie nowego pracownika na dane stanowisko. Niestety, pracownik musi być przygotowany na to, że zatrudniający nie będzie jednak chciał pozwolić pracownikowi odejść szybciej, niż wynika to z przepisów i/lub umowy. Co wtedy?

Kolejnym rozwiązaniem, przynajmniej teoretycznie, jest wzięcie urlopu bezpłatnego do końca okresu wypowiedzenia. W praktyce jednak znowu sprowadza się to do wyrażenia zgody przez pracodawcę. Można zatem przypuszczać, że skoro odmówił skrócenia okresu wypowiedzenia, odmówi również pracownikowi możliwości skorzystania z bezpłatnego urlopu.

Pracownik może odejść z pracy natychmiast. Pod jednym warunkiem

Co w sytuacji, gdy pracodawca wcale nie chce iść na rękę zatrudnionemu? Czy w takim przypadku skrócenie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia w ogóle jest możliwe? Kodeks pracy przewiduje dwie sytuacje, gdy rozwiązanie umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym nie wymaga zgody ze strony pracodawcy.

Pracownik może złożyć jednostronne oświadczenie woli rozwiązujące umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia w dwóch sytuacjach:

  • gdy otrzymał orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na jego zdrowie, a pracodawca nie przeniósł go w terminie wskazanym przez lekarza do innej pracy, przy uwzględnieniu jego stanu zdrowia oraz kwalifikacji zawodowych,
  • kiedy pracodawca nie dopełnił wobec pracownika podstawowych obowiązków wynikających z przepisów prawa pracy.

Tym samym pracownik może odejść np. gdy pracodawca nie przestrzega przepisów BHP lub gdy z jakiegoś powodu zagrożone jest życie albo zdrowie pracownika. Dodatkowo jednostronne oświadczenie woli pracownik może złożyć także, gdy pracodawca nie wypłaca mu wynagrodzenia, odmawia prawa do urlopu czy dopuszcza się mobbingu. Warto mieć jednak świadomość, że pracodawca może zwrócić się do sądu pracy – co będzie oznaczać dla pracownika konieczność udowodnienia zaistnienia powyższych okoliczności.