Jak można znaleźć grób? Jeśli nie znamy dokładnej lokalizacji miejsca pochówku, szczególnie na dużych cmentarzach poszukiwania mogą trwać w nieskończoność. Na szczęście internet daje możliwość szybkiego zlokalizowania grobu. Wystarczy podać tylko parę danych.
Jak można znaleźć grób?
Najlepszą metodą na to jak znaleźć grób na cmentarzu jest skorzystanie ze specjalnych internetowych wyszukiwarek. W większości dużych miast instytucje zajmujące się nekropoliami stworzyły własne strony, na których można natrafić na precyzyjne informacje dotyczące poszukiwanego miejsca pochówku. W przypadku mniejszych miejscowości jest z tym większy problem, ale tu na pomoc przychodzą wyszukiwarki ogólnopolskie, które dysponują szeroką bazą danych na temat pochowanych osób.
Weźmy jako przykład Łódź, gdzie specjalna wyszukiwarka jest na stronie Cmentarzy Komunalnych w Łodzi. Po wejściu na stronę wybieramy opcję: „Wyszukiwarka grobów”. Zostaniemy przełączeni do podstrony, która będzie od nas wymagała wprowadzenia kilku danych. Po pierwsze – imię i nazwisko poszukiwanej przez nas osoby. Po drugie – co ułatwi filtrowanie wyników wyszukiwania – podanie widełek dotyczących daty urodzin i daty zgonu pochowanego. W przypadku łódzkiej wyszukiwarki mamy też do wyboru jeden z trzech cmentarzy komunalnych w tym mieście (możemy też zaznaczyć wszystkie, jeśli nie wiemy na jakim znajduje się grób).
Po kliknięciu opcji „Wyszukaj” pokaże się nam lista znalezionych osób. Zwykle będzie to kilka nazwisk wraz z datami narodzin i zgonu, ale jeśli wiemy choć mniej więcej w jakim okresie żył poszukiwany przez nas zmarły, to powinniśmy natrafić na poszukiwany grób. Klikając obok nazwiska wybranej osoby strona przenosi nas do mapy cmentarza, na którym pochowana jest dana osoba. Sektor, w którym znajduje się grób świeci się na czerwono. Dostajemy też informację o tym w jakim rzędzie znajduje się miejsce pochówku. W ten sposób znacznie łatwiej będzie nam się dostać do celu.
Miejskie wyszukiwarki działają sprawnie
Podobne wyszukiwarki możemy znaleźć także w innych miastach. We Wrocławiu jest ona na stronie Zarządu Cmentarzy Komunalnych – tu również do odnalezienia grobu potrzebujemy znać imię i nazwisko poszukiwanej osoby i rok jej pochówku. W Gdańsku taka wyszukiwarka działa pod adresem cmentarze-gdanskie.pl, w przypadku tego miasta jest aż 9 cmentarzy do wyboru (poza największymi, Srebrzyskiem i Łostowickim, jest też kilka cmentarzy w mniejszych dzielnicach).
Co jeśli poszukiwana przez nas osoba została pochowana w mniejszym mieście, gdzie taka wyszukiwarka nie jest prowadzona? Z pomocą przychodzą tu ogólnopolskie serwisy, takie jak Grobonet.com. W przypadku tej wyszukiwarki wpisujemy imię i nazwisko poszukiwanej osoby, województwo i miasto pochówku. Ja w przypadku moich dziadków odnalazłem nie tylko informacje o położeniu ich grobu, ale też zdjęcie nagrobka.
Jeśli szukać, to lepiej nie 1 listopada
O ile takie wyszukiwarki grobów działają dobrze i pozwalają naprowadzić nas do celu, to pamiętajmy że 1 listopada nie jest najlepszym dniem na poszukiwanie takiego miejsca pochówku. Cmentarze są tego dnia wypełnione ludźmi i przeciskanie się między alejkami nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Nie mówiąc już o problemach z dotarciem na cmentarz (jeśli już się wybieramy, to warto zrezygnować z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej). Jeśli więc chcemy odnaleźć grób naszego bliskiego, być może warto to zrobić chociaż następnego dnia, w Dzień Zaduszny. Albo w dowolny inny dzień, kiedy na cmentarzy panuje zdecydowanie większy spokój.