Czasem nie wiadomo, gdzie znajduje się grób konkretnej osoby. Jak znaleźć zmarłego na cmentarzu?

Codzienne Dołącz do dyskusji
Czasem nie wiadomo, gdzie znajduje się grób konkretnej osoby. Jak znaleźć zmarłego na cmentarzu?

1 listopada tysiące Polaków odwiedzą groby zmarłych bliskich. Nie zawsze jednak – z różnych względów – wiadomo, gdzie pochowana jest dana osoba. Jak znaleźć zmarłego na cmentarzu? Pomocne mogą okazać się internetowe wyszukiwarki, ale nie tylko.

Jak znaleźć zmarłego na cmentarzu?

Zazwyczaj osoby, chcące odwiedzić grób zmarłych bliskich czy przyjaciół, doskonale wiedzą, gdzie mają się kierować. Czasem jednak zdarza się, że ktoś chciałby zapalić świeczkę np. na grobie dawnego znajomego – a ze względu na brak bliskiego kontaktu osoba chcąca odwiedzić taki grób nie wie, gdzie on się znajduje. Jak w takiej sytuacji znaleźć zmarłego na cmentarzu?

Najbardziej pomocne okażą się prawdopodobnie specjalne wyszukiwarki. Osoby chcące odnaleźć grób konkretnej osoby mogą posłużyć się albo wyszukiwarką ogólnopolską, albo – lokalną. Sporą popularnością cieszy się na przykład ogólnopolska wyszukiwarka GroboNet; jej administratorzy zapewniają, że baza pochowanych osób jest aktualizowana na bieżąco. Do innych popularnych wyszukiwarek ogólnopolskich należą też WebCmentarz, Księga Zmarłych, eCmentarze czy Mogiły.

Jeśli osoba poszukująca danego grobu wie, w jakiej miejscowości pochowany jest zmarły, pomóc mogą również lokalne wyszukiwarki. Dla większości dużych miast (choć nie tylko) stworzone zostały wyszukiwarki Zarządu Cmentarzy Komunalnych.

Jak korzystać z wyszukiwarek grobów?

W przypadku wyszukiwarek ogólnopolskich konieczne jest podanie co najmniej nazwiska (i najlepiej imienia) zmarłej osoby; jeśli szukający nie uzupełni województwa lub miasta, otrzyma wyniki ze wszystkich regionów kraju (w niektórych wypadkach wyszukiwarka wskazuje więcej niż jeden cmentarz, co może być problematyczne). W wyszukiwarkach lokalnych natomiast pojawia się też często dodatkowe zapytanie o rok pochówku. Dzięki temu istnieje większa szansa na wskazanie grobu właściwej osoby. Na stronach lokalnych parafii można szukać również informacji o ostatnio pochowanych osobach.

Oprócz tego na stronach internetowych niektórych parafii/cmentarzy można także znaleźć dość dokładne mapki całego cmentarza; często zaznaczone są zarówno alejki, jak i wejścia na cmentarz. To może być przydatna informacja dla osób, które wiedzą, na którym cmentarzu pochowana jest dana osoba (lub dowiedziały się tego za pomocą wyszukiwarki), ale nigdy nie odwiedzały jej grobu; mapka pomoże w sprawniejszym poruszaniu się po cmentarzu. Warto zresztą wspomnieć, że niektóre cmentarze oferują nawet aplikacje, która można pobrać na telefon – i które również usprawniają poruszanie się po cmentarzu.