Jakie tabletki do zmywarki wybrać? Finish najlepszy, ale drogi. UOKiK podpowiada

Zakupy Dołącz do dyskusji (1)
Jakie tabletki do zmywarki wybrać? Finish najlepszy, ale drogi. UOKiK podpowiada

Jakie tabletki do zmywarki wybrać? Finish czy Ludwik? Somat czy Fairy? A może tabletki W5? Czy warto kupować droższe tabletki czy tańsze nie są w niczym gorsze? To, które tabletki do zmywarki są najlepsze, postanowił sprawdzić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK kontynuuje testy konsumenckie. W pierwszym sprawdził proszki do prania. Teraz przyszła kolej na tabletki do zmywarki.

Jakie tabletki do zmywarki wybrać?

– Po bardzo dobrze przyjętych przez konsumentów i rynek testach proszków do prania przyszła kolej na tabletki do zmywarek. Widzimy ogromną potrzebę przygotowywania niezależnych testów porównawczych. Na polskim rynku brakuje takich zestawień, dlatego będziemy cyklicznie pokazywać wyniki naszych badań. W kolejnej odsłonie cyklu „UOKiK testuje” pomożemy konsumentom wybrać płyny do mycia naczyń – mówi zapowiada Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Urzędnicy postanowili przetestować 10 najpopularniejszych marek tabletek, w tym trzy marek własnych – Biedronki, Lidla i Lewiatana. Wszystkie ze sprawdzonych produktów to tzw. tabletki „all in one”, czyli posiadające dodatkowe właściwości, np. nabłyszczanie lub zmiękczanie wody.

Badania wykonali pracownicy akredytowanego laboratorium UOKiK w Bydgoszczy we wrześniu. Tabletki przeszły w sumie 60 różnych testów. Postanowiono sprawdzić m.in. to, co najważniejsze, czyli skuteczność mycia, to jak wyglądają naczynia po umyciu i czy lśnią oraz nie posiadają smug, a także rozpuszczalność tabletek, aż wreszcie ich liczbę w opakowaniu i masę – tak by nie było wątpliwości, że konsument dostaje tyle produktu, za ile zapłacił.

Które tabletki do zmywarek są najlepsze

UOKiK informuje, że zmywarka najlepiej domywała naczynia, gdy użyto tabletek marki Finish. Odrobinę gorzej, ale też świetnie poradziły sobie marki Filip i W5. Najgorzej – Kraft.

Z badania wyszło, że najłatwiejsze do usunięcia były osady z kawy, najtrudniejsze – zabrudzenia z przypalonego mleka.

Urząd informuje, że wszystkie badane tabletki świetnie rozpuszczały się podczas mycia, nie pozostawiały smug, a naczynia były błyszczące po wyjęciu ze zmywarki. Co jednak ciekawe, niekiedy nie zgadzała się liczba tabletek w opakowaniu w porównaniu do tej deklarowanej. Producent Ludwika zapakował mniej tabletek, niżeli deklarował, ale producenci Brilly oraz Sunlight – więcej.

„Uznaliśmy, że dla konsumenta najważniejszą cechą tabletki jest skuteczność mycia. Zsumowaliśmy wszystkie wyniki usuwania zabrudzeń dla każdej marki i wyciągnęliśmy średnią. Na tej podstawie stworzyliśmy ranking jakości, w którym liderem okazał się Finish. Podobnie dobre wyniki uzyskały marki Filip oraz W5. Kolejne w rankingu były tabletki Ludwik” – informuje UOKiK.

Jednocześnie wyróżnione zostały tabletki Big Efekt wyprodukowane dla Lewiatana. Okazały się całkiem niezłe jakościowo, a zarazem najtańsze.

Wiesz już jakie tabletki do zmywarki wybrać? Czytaj też: