Jazda odblokowanym skuterem to nie jest dobry pomysł. Mandat w takiej sytuacji to nie wszystko

Moto Prawo Dołącz do dyskusji
Jazda odblokowanym skuterem to nie jest dobry pomysł. Mandat w takiej sytuacji to nie wszystko

Skutery to pojazdy, które często mają założoną blokadę, która uniemożliwia im rozwijanie zawrotnych prędkości. Jednak wielu właścicieli tego typu jednośladów decyduje się na jej zdejmowanie po to, aby skuter mógł jechać dużo szybciej. Często także zdarza się, że kupujemy skutery, które są przerobione, a my nie zdajemy sobie z tego sprawy. Warto jednak zachować ostrożność w tego typu sytuacjach, gdyż jazda odblokowanym skuterem może wiązać się z konsekwencjami prawnymi.

Pamiętaj, że jazda odblokowanym skuterem jest karalna. Policjant może zatrzymać ci też dowód rejestracyjny

Proceder odblokowywania skuterów dotyczy przede wszystkim pojazdów o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50cm3. Tego typu pojazdy są przerabiane często przez młodych ludzi, którzy nie mając prawa jazdy, chcą poruszać się na tego typu maszynach dużo szybciej i dynamiczniej. Jednak warto pamiętać, że nawet wtedy, gdy policjanci nie ma fizycznej możliwości sprawdzenia, czy w pojeździe dokonane zostały nielegalne przeróbki, mogą oni podjąć inne kroki – np. zmierzyć prędkość pojazdu. O procesie zatrzymania przerobionego skutera do kontroli mówił dla portalu Wp.pl kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji:

Policjant, gdy zatrzyma taki skuter do kontroli (w tym np. kontroli prędkości) i będzie mieć uzasadnione przypuszczenie, że nie spełnia on wymogów technicznych, jakim podlega, zatrzyma za pokwitowaniem dowód rejestracyjny pojazdu, sporządzając odpowiednią dokumentacje i skieruje pojazd na badania techniczne (motorower musi być zgodny z homologacją UE) .

Warto mieć także na uwadze fakt, że w przypadku spowodowania wypadku, kierujący przerobionym skuterem musi liczyć się z ryzykiem niewypłacenia odszkodowania. Taka sytuacja będzie miała miejsce wtedy, gdy ubezpieczyciel odmówi jego wypłaty właśnie z uwagi na nielegalne zmiany techniczne, które zostały poczynione w jednośladzie.

Policjanci przypominają także, że osoby, które kupiły przerobiony skuter i były tego nieświadome, powinny zdecydować się na ponowne zamontowanie ogranicznika prędkości.

Skuter musi spełniać odpowiednie warunki techniczne. Inaczej czeka nas nieprzyjemne spotkanie ze stróżami prawa

Warto pamiętać o tym, że skutery o poj. nieprzekraczającej 50cm3 muszą spełniać także inne warunki techniczne:

  • moc jednośladu nie może być większa, niż 4 kW (ok. 5,5 KM),
  • skuter nie może osiągać prędkości większej niż 45 km/h.

Po tym, jak pojazd zostanie wysłany na specjalistyczne badanie techniczne i zostanie wykryty w nim brak limitera prędkości, policjanci oprócz zatrzymania dowodu rejestracyjnego, zdecydują się również na wystawienie właścicielowi jednośladu mandatu karnego.