Już wkrótce spore zmiany w idei pracy magisterskiej

Gorące tematy Państwo dołącz do dyskusji (2) 15.06.2015
Już wkrótce spore zmiany w idei pracy magisterskiej

Maciej Lewczuk

Praca magisterska ma w większości przypadków formę pisemnego opracowania zadanego tematu. Okazuje się, że wcale nie musi tak być.

Praca magisterska wymagana przez uczelnie zwykle ma formę dokumentu, który pisany są przez studentów na zadany temat. Dokument ten przypomina książkę, która zawiera różnego typu opracowania, omówienia, obserwacje, czy też opisy. Jej formę opisują przepisy danej uczelni.

Ciekawostką jest fakt, że coraz większa liczba uczelni umożliwia studentom na inne formy prac magisterskich, niż dokumenty tekstowe. Choćby na kierunkach artystycznych bądź inżynierskich może to być projekt, który jest przygotowywany teoretycznie lub w formie gotowego dzieła.

Nadal gros tego typu egzaminów odbywa się w formie obrony pracy przygotowanej w formie pisemnej, gdzie całość jest nadzorowana przez promotora i oceniana przez grono profesorów z danej uczelni. Coraz więcej uczelni zaczyna dopuszczać do egzaminów magisterskich studentów, których prace odbiegają os standardowego wizerunku, mimo że nie kończy on ani kierunku artystycznego, ani inżynierskiego.

Nowe przepisy, które mają być wprowadzone już za dwa lata, pozwolą na uzyskanie tytułu magistra bez konieczności pisania klasycznej pracy. Nie będzie jednak pełnej dowolności w wyborze formy. Prócz klasycznej pracy pisemnej, będzie możliwość opracowania choćby opinii prawnej, komentarza do orzeczenia sądu (glosy), recenzji, ekspertyzy lub eseju.

Na opracowanie prac studenci nie dostaną zbyt wiele czasu, gdyż tematy otrzymają w połowie dziesiątego semestru nauki. W niektórych uczelniach obronę takiej pracy poprzedzi egzamin ze zdobytej na studiach wiedzy.

Rozważa się też opcję, w której nie będzie nawet tego typu prac, a tytuł magistra będzie mógł otrzymać student, który zda egzamin z całego toku studiów. Gdyby tak się stało, to popularne hasło „3xZ – Zakuć, Zdać, Zapomnieć” nie miałoby już racji bytu, a pracę straciliby zawodowi „pisacze magisterek”.

Obecnie spora liczba studentów ma problemy z pracami magisterskimi. Jeśli byłeś uczciwy i pisałeś ją samodzielnie, lecz została uznana za plagiat, grono egzaminatorów nie pozwoliło jej obronić lub masz inne problemy i chciałbyś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com