Karta Dużej Rodziny – komu przysługuje i jakie zniżki można uzyskać?

Rodzina Dołącz do dyskusji (18)
Karta Dużej Rodziny – komu przysługuje i jakie zniżki można uzyskać?

Karta Dużej Rodziny to bezpłatne udogodnienie dla rodziców posiadających troje i więcej dzieci. Jest to, mówiąc najogólniej, system zniżek na towary i usługi obejmujących bardzo szeroką gamę od kultury, przez produkty spożywcze, odzież, wypoczynek, komunikację publiczną. Szacuje się, że łącznie uprawnia do zniżek przysługują w 10,4 tys. miejsc w Polsce.

Karta Dużej Rodziny – komu przysługuje?

Kartę mogą uzyskać członkowie rodziny mającej co najmniej troje dzieci. Przysługuje ona rodzicom, macosze lub ojczymowi i dzieciom. Mogą ją uzyskać również rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka.

Jest ona przyznawana niezależnie od dochodu. Warunkiem jest posiadanie pełnej władzy rodzicielskiej. Karta od 1 stycznia 2019 roku dotyczy również tych rodziców, którzy odchowali już dzieci. Czyli wszystkich tych, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu troje lub więcej dzieci.

Czas obowiązywania karty w przypadku rodziców lub ich małżonków jest nieograniczony. Zniżki będą dla nich obowiązywać do końca życia. Inaczej przedstawia się sytuacja dzieci. Karta w ich przypadku obowiązuje do ukończenia 18 roku życia lub 25 r.ż, jeżeli dzieci podejmują dalszą naukę.

Jak uzyskać Kartę Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny jest wydawana przez urząd miasta lub gminy we właściwym wydziale. Najczęściej jest to ośrodek pomocy społecznej. Aby otrzymać Kartę, należy złożyć wniosek o jej wydanie. Jego wzór dostępny jest na stronie ministerstwa lub w urzędzie. Wraz z wnioskiem należy przedstawić dowód osobisty i złożyć oświadczenie o niepozbawieniu władzy rodzicielskiej. Karta wydawana jest w plastikowej formie. Istnieje jednak możliwość otrzymania karty mobilnej, dostępnej na telefonie za pośrednictwem aplikacji mKDR (można ją pobrać w Google Play lub App Store)

Karta Dużej Rodziny: lista zniżek

Karta Dużej Rodziny ma bardzo pokaźną ofertę dostępnych zniżek. Są one dostępne na terenie całej Polski. Miejsca, które honorują zniżki, oznaczone są znakiem: „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Miejsca, gdzie dostępne są zniżki, można sprawdzić również pod linkiem lub na stronie kartaduzejrodziny.pl. Są one pokazywane także w aplikacji mKRD.

Karta Dużej Rodziny

Z Kartą Dużej Rodziny taniej można zrobić zakupy w sklepach takich jak: Lidl, Carrefour, KauflandVistulaWólczanka, Deichmann, C&A, sieć sklepów 5.10.15. Zniżki obowiązują również na stacjach paliw Orlen, Lotos i Shell oraz na przejazdy koleją i loty liniami lotniczymi LOT (niestety w tym ostatnim przypadku dotyczy to zakupu przynajmniej dwóch biletów). W ofercie kulturalnej zniżki dla posiadaczy karty oferuje większość Muzeów Narodowych, teatrów oraz kina sieci Helios, Cinema 3D. Zniżkę na ubezpieczenia oferuje PZU, a bank Pekao, podobnie jak bank Credit Agricole zwrot części opłat.

Posiadacze karty skorzystają również z darmowych wejść na teren parków narodowych w Polsce i zniżek w obiektach noclegowych i schroniskach PTTK. Zniżki obowiązują także w sieci McDonald’s. Oczywiście nie sposób wymienić wszystkich dostępnych zniżek. Liczba partnerów jest na bieżąco poszerzana i aktualizowana.