Inspekcja Transportu Drogowego znowu może łapać osobówki. I to nawet za drobnostki

Moto Dołącz do dyskusji (36)
Inspekcja Transportu Drogowego znowu może łapać osobówki. I to nawet za drobnostki

Inspekcja Transportu Drogowego – wyspecjalizowana, umundurowana i uzbrojona formacja kontrolna, powołana na mocy ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. Kiedyś łowca ciężarówek, a wraz z wejściem nowych przepisów także i osobówek. Już nie tylko drogówka, ale także Inspekcja Transportu drogowego dołączy do polowania na kierowców, a to za sprawą odzyskanych i jednocześnie uzyskanych nowych uprawnieniach. 

Rząd rozszerza kompetencje kolejnej służby mundurowej względem kierowców samochodów osobowych. Całkiem niedługo, bo 1 sierpnia wejdzie w życie rozporządzenie zwiększające uprawnienia Inspekcji Transportu Drogowego. Na jego mocy ITD dostanie większe możliwości w karaniu kierowców osobówek i odzyska swoje stare uprawnienia. 

Dotychczasowe uprawnienia ITD

Co prawda już od dłuższego czasu ITD mogła karać mandatami, nie tylko kierowców przeładowanych ciężarówek, ale także osoby podróżujące samochodami osobowymi. Inspektorzy Transportu Drogowego jeszcze niedawno korzystali z nieoznakowanych radiowozów. Jednak po nowelizacji przepisów, które weszły w życie 2 grudnia 2021 roku to się zmieniło. Inspektorzy stracili część swoich uprawnień do nakładania mandatów.

ITD dotychczas skupiało się głównie na kontroli aut ciężarowych. Ponadto, sporadycznie zajmowało się też tropieniem piratów drogowych w autach osobowych. Do 2 grudnia 2021 r. ITD mogła zatrzymać auto osobowe do kontroli drogowej w trzech przypadkach określonych. Przypadki te zostały uregulowane w art. 129a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ustawodawca wymienił takie sytuacje umożliwiające zatrzymanie samochodu osobowego, gdy:

  • zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierujący znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
  • kierujący naruszył przepisy ruchu drogowego, a to naruszenie zostało zarejestrowane za pomocą przyrządów kontrolno-pomiarowych lub urządzenia rejestrującego,
  • kierujący rażąco naruszył przepisy ruchu drogowego lub spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Inspekcja Transportu Drogowego z nowymi uprawnieniami. Kierowcy osobówek na celowniku

Nowe rozporządzenie ma nie tylko przywrócić ITD utracone z dniem 2 grudnia 2021 r. uprawnienia. Jak twierdzi serwis prawodrogowe.pl nowe regulacje przewidują również rozszerzenie palety wykroczeń, za które ITD będzie mogła kierowców ścigać.

Rozszerzony wachlarz przewinień, które przewiduje wskazane rozporządzenie obejmuje ściganie i karanie kierowców aut osobowych m.in. za:

  • naruszenie zakazów wyprzedzania,
  • naruszenie zakazów wjazdu na przejazd kolejowy,
  • prowadzenie pojazdu innego niż mechaniczny bez wymaganego uprawnienia
  • niezastosowanie się do sygnału nakazującego zatrzymanie.