Wiele firm zapomniało o ważnym dla nich terminie. Będą musiały zwrócić pieniądze

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (23)
Wiele firm zapomniało o ważnym dla nich terminie. Będą musiały zwrócić pieniądze

W sobotę, 15 stycznia mija czas na rozliczenie subwencji z Tarczy 2.0. Jednak, żeby mieć pewność, że subwencja została poprawnie rozliczona, trzeba by to zrobić najpóźniej dziś – czyli 12 stycznia. Większość firm tego jeszcze nie zrobiła. Polski Fundusz Rozwoju ostrzega, że firmy będą musiały zwrócić pieniądze. Chodzi w sumie o 2 mld zł. Uwaga, kończy się czas na rozliczenie subwencji z Tarczy 2.0 dla małych i średnich firm!

Kończy się czas na rozliczenie subwencji z Tarczy 2.0

Problem dotyczy małych i średnich firm, które zostały najbardziej poszkodowane przez pandemię. Do tej pory prawidłowo wypełnione wnioski złożyło 3, na 7 tys. tys. firm, które skorzystały z pomocy z PFR. Tymczasem, jak wyjaśnił w Polskim Radio 24 Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, kto chce mieć pewność, że poprawnie rozliczył subwencję, powinien oświadczenie o rozliczeniu złożyć w banku najpóźniej dziś. To jedyna szansa, że w piątek otrzyma potwierdzenie, że w złożonych dokumentach nie ma błędów. Dzięki temu osoby, które wysłały rozliczenie z, na przykład, niewłaściwymi plikami JPK, mają czas do północy w sobotę, by je skorygować. Na Twitterze Bartosz Marczuk apeluje:

Na dziś sytuacja nie jest dobra. Firmom, które skorzystały z Tarczy 2.0 grozi, że oddadzą 2 mld złotych. Do soboty mają czas, by się rozliczyć z subwencji. Czas na to jest od 18 listopada. Bardzo proszę o aktywność.

Błędów jest dużo

Na podstawie dotąd złożonych wniosków widać, że wielu przedsiębiorców popełnia błąd przy ich wypełnianiu. Na 4,5 tys. tych, które wpłynęły poprawienia wymagało 1,5 tys. z nich. Najczęstsze błędy to wysłanie do PFR załączników JPK za niewłaściwe okresy rozliczeniowe. Ewentualnie w niewłaściwym formacie. Część wniosków w ogóle nie ma załączników, a jak przypomina prezes Marczuk, w zależności od prowadzonej rachunkowości do wniosków trzeba dołączyć pliki JPK_PKPiR lub JPK_KR. Nie może to być plik JPK_V7M.

Dlatego tak ważne jest, by nie czekać z tym do soboty. Tylko poprawnie złożony wniosek jest gwarancją umorzenia subwencji. Kto tego nie zrobi, będzie musiał zwrócić całość otrzymanej pomocy do 31 maja tego roku. Średnia kwota pomocy dla małych i średnich firm wyniosła 539 tys. zł.

Przypominamy, że do rozliczenia subwencji z Tarczy 2.0 powinny się już przygotowywać mikrofirmy. Ich rozliczanie rozpocznie się 19 stycznia i potrwa do końca lutego.