Program Mieszkanie dla Młodych zostanie zakończony w 2018 roku

Finanse Nieruchomości dołącz do dyskusji (2) 15.01.2016
Program Mieszkanie dla Młodych zostanie zakończony w 2018 roku

Maciej Lewczuk

Narodowy Program Budowy Mieszkań zastąpi Mieszkanie dla Młodych, który będzie kontynuowany tylko do 2018 roku.

Program Mieszkania dla Młodych pozwalał wielu ludziom poniżej 35 roku życia na zakup wymarzonego lokum. Było to dofinansowanie, które sprawiało, że kredyty na mieszkanie lub dom nie zabijały budżetu młodych ludzi. Jak donosi Newsweek, PiS chce, aby Mieszkanie dla Młodych zastąpił Narodowy Program Budowy Mieszkań.

Program Mieszkanie dla Młodych rozpoczął się w 2014 roku i pozwalał osobom poniżej 35 roku życia na łatwiejsze zdobycie wymarzonych „czterech ścian”. Mieszkania musiały pochodzić z rynku pierwotnego, choć i to zmieniono. Mieszkania singli mogły mieć do 75 m2, domy bezdzietnych małżeństw do 100 m2, a gdy rodziny miały co najmniej 3 dzieci, to metraż zwiększał się do 85 m2 w przypadku mieszkań i 110 m2, jeśli chodzi o domy.

Dofinansowania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych będą kontynuowane aż do końca września 2018 roku. Wynoszą one 10 proc. wkładu własnego w przypadku osób samotnych, a rodziny mogą liczyć na 15 proc. dofinansowania. Pula przygotowana na ten rok i lata kolejne oscyluje w granicach 750 mln zł.

Projekt nowej ustawy wprowadzającej Narodowy Program Budowy Mieszkań w życie PiS zaczął już przygotowywać. Udział w nim będą miały samorządy, których zadaniem będzie wyznaczyć grunty, na których powstaną mieszkania. Zostaną one uzbrojone, a na budowę otrzymają preferencyjne kredyty.

Tak powstałe mieszkania czynszowe mają być tanie, a dzięki temu także opłaty za ich wynajem nie powinny być wysokie. Dzięki temu bardzo wiele osób będzie stać na mieszkanie bez konieczności jego kupna. O podobnych pomysłach pisaliśmy już ponad pół roku temu przy okazji planowania budowy 30 000 mieszkań pod wynajem.

Jeśli masz problemy lub wątpliwości związane z wynajmem mieszkania, umowami z właścicielami lub lokatorami albo kredytem mieszkaniowym i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com