Banki coraz mniej zainteresowane naszymi oszczędnościami. ING, Pekao i Millennium robią sobie ostatki

Finanse Dołącz do dyskusji
Banki coraz mniej zainteresowane naszymi oszczędnościami. ING, Pekao i Millennium robią sobie ostatki

ING, Pekao, Millennium są jednymi z ostatnich banków, które jeszcze nie wciskają hamulca w sprawie oferty kont oszczędnościowych. 

Konta oszczędnościowe były „tematem 2022 roku” na łamach naszego serwisu. Nie ukrywam, że chętnie o nich pisaliśmy, bo i wy chętnie o nich czytaliście, wyszukiwanie co lepszych ofert stanowiło nie lada gratkę, banki prześcigały się w kreatywnych ofertach (pamiętacie indeksowane WIBOR-em konta Toyota Bank?), a rzesza czytelników wynagradzała nam to milionami odsłon na tych tekstach, w poszukiwaniu najlepszego miejsca do odłożenia swoich pieniędzy.

Inflacja wyhamowała, a NBP póki co nie obniża stóp procentowych, co generalnie rzecz ujmując jest fantastyczną wiadomością i pozwala dawać nadzieję, że z każdym kolejnym miesiącem będziemy biednieć coraz mniej. Ale jednocześnie na kontach oszczędnościowych zrobiło się bardzo pasywnie. Oprocentowanie 8 proc. w skali roku oferuje już jedynie kilka banków.

Oprocentowanie 8 proc. na kontach oszczędnościowych: ING, Pekao, Millennium

Trochę więcej się dzieje na lokatach i może częściowo z tego powodu odsyłam do wpisu „lokata czy konto oszczędnościowe„, choć nigdy przesadnie nie kryłem, że ja jestem zdecydowanym zwolennikiem bardziej elastycznych konto oszczędnościowych. Opowiadam o tym na naszym Instagramie (lub, jak wolicie, TikTok-u).

Jeśli ufać naszemu kalkulatorowi kont oszczędnościowych, to dziś oprocentowanie na poziomie przekraczającym 7,5 proc. oferuje tylko pięć banków. Prym tutaj wiedzie co ciekawe konto oszczędnościowe Nest Bank ze swoim 8,25 proc. Tylko tam byłbym bardzo uważny z datą otwierania rachunku, żeby promocja nie trwała zaledwie 2 miesiące, bo może być tak, że to ostatnie chwile na tak atrakcyjne oprocentowanie. Absolutnie wymiata za to Bank Pekao S.A., który oferuje nam aż półroczne promocje na swoim kontach, ale niestety tylko do 200 000 złotych (być może warto dopytać czy w ofercie Premium próg kwotowy nie jest wyższy – do niedawna był).

Po tym co się stało z Getin Bankiem część klientów boi się Velo Banku, ale tam też oferta jest stosunkowo dobra, a bank chwali się, że nawet nie będzie wymagał założenia rachunku osobistego. Mocno od pewnego czasu walczy o klienta też Millennium Bank, no i nie odpuszcza ING. W ING jest o tyle w porządku, że chyba usunięto wreszcie ograniczenia dla przedsiębiorców, których nigdy zbytnio nie rozumiałem.

To mogą być ostatki, więc zastanówmy się dobrze

Jeżeli inflacja będzie spadać, a RPP obniży stopy procentowe, to dni kont oszczędnościowych na poziomie 8 proc. wydają się policzone. Być może z tego powodu najbardziej atrakcyjnie rysuje się półroczny czas promocji na koncie w Pekao. Tyle tylko, że tam mamy najniższy limit kwotowy. Aby się w tym nie pogubić, prezentujemy poniżej nasz kalkulator kont oszczędnościowych, w nadziei na przejrzystą prezentację warunków. Jeżeli za jego pośrednictwem założycie konto w banku, Bezprawnik może, choć niestety nie musi, dostać z tego tytułu prowizję.

Porównywarka kont

Za niektóre z poleconych kont wydawca Bezprawnika może otrzymać prowizje