Afera w CH Ptak – skarbówka już na poważnie bierze na swój celownik handlarzy ze Rzgowa czy Wólki Kosowskiej

Podatki dołącz do dyskusji (47) 21.03.2018
Afera w CH Ptak – skarbówka już na poważnie bierze na swój celownik handlarzy ze Rzgowa czy Wólki Kosowskiej

Tomasz Laba

Dwa wpisy na nowo powstałym blogu. Tylko tyle wystarczyło, żeby zasiać ogromny ferment nie tylko w polskim internecie, ale też, żeby postawić na nogi rzesze urzędników. Ci twierdzą, że temat oszustw podatkowych w handlu jest im doskonale znany i już z tym walczą.

Historia bloga Oszuści Podatkowi była krótka, ale niezwykle burzliwa. Wystarczyły jedynie dwa wpisy, aby o blogerze mówiono częściej niż o wszystkich gwiazdach blogosfery razem wziętych. Niestety strona zniknęła równie szybko, jak powstała. Sam bloger z CH Ptak twierdzi, że musiał uciekać z kraju. Kurz w tej sprawie powoli opada, jednak sami urzędnicy twierdzą, że najwyższy czas ucywilizować wielkie handlowiska.

W wywiadzie, jakiego Gazecie Prawnej udzielił Piotr Dziedzic – dyrektor departamentu zwalczania przestępczości ekonomicznej w Ministerstwie Finansów wynika, że skarbówka doskonale zdaje sobie sprawę z praktyk, które opisał bloger. Jednocześnie przyznaje, że od lat 90. dochodziło do pewnych nieprawidłowości w kontrolach przedsiębiorców. Jak sam zauważa, za ten fakt należy winić brak woli politycznej i sposób rozliczania kontrolerów.

Być może w dobie powszechnej liberalizacji handlu i szeroko stosowanych uproszczeń brakowało woli politycznej. Przez lata wybierano rozwiązania doraźne, zamiast pomyśleć o ucywilizowaniu takich miejsc i wdrożeniu planu naprawczego, mającego na celu zapewnienie wszystkim przedsiębiorcom takich samych warunków prowadzenia działalności.

Kontrola KAS w CH Ptak i Wólce Kosowskiej

Jego zdaniem, kontrole handlarzy umożliwiło dopiero wejście w życie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Ta w pierwszej kolejności zaczęła uszczelnianie obrotu paliwami, bo to tam Skarb Państwa tracił najwięcej pieniędzy. Dopiero gdy sytuacja na tym polu się uspokoiła, przyszedł czas na walkę z szarą strefą w handlu odzieżą.

Urzędnicy zdają sobie sprawę z lat zaniedbań. Sam przyznaje, że od rozpoczęcia kontroli w Wólce Kosowskiej i Rzgowie, do Urzędu Skarbowego w Pruszkowie wpłynęło blisko 600 wniosków o rejestrację kasy fiskalnej. Co więcej – sami handlarze cieszą się z tego, że urzędnicy w końcu zabrali się za walkę z nieuczciwą konkurencją.

Właściciele małych sklepów dzwonią do nas i mówią, że odkąd jesteśmy w Wólce, to ich obroty wzrosły gigantycznie.

Na celownik wzięto również handel na facebooku, który opisał słynny już bloger. Zabawnym zbiegiem okoliczności, kobiety wskazane z imienia i nazwiska w jego wpisie zostały namierzone przez kontrolerów już dwa tygodnie przed jego publikacją.

Na razie urzędnicy nie chwalą się konkretnymi sukcesami. Do tej pory wiadomo, że kontrola w CH Ptak poskutkowała nałożeniem mandatów na łączną kwotę 28 tysięcy złotych. Ogólnie jest lepiej, ciężarówek z nielegalnym towarem wyjeżdża zdecydowanie mniej. Wciąż bez konkretów.