Korzystasz z nawigacji w telefonie podczas jazdy? Możesz dostać mandat

Moto Dołącz do dyskusji
Korzystasz z nawigacji w telefonie podczas jazdy? Możesz dostać mandat

O tym, że kierowca podczas jazdy samochodem nie może korzystać z telefonu komórkowego w sposób, który wymaga trzymania słuchawki lub mikrofonu, wie każdy. Czasem jednak zapominamy o tym przepisie, gdy podczas jazdy korzystamy z nawigacji w telefonie. Szczególny cel, który nam przyświeca, nie chroni nas jednak przed potencjalnym mandatem, jeżeli z tej nawigacji nie będziemy korzystać prawidłowo.

Jedziemy samochodem w obcym mieście. Wydawało nam się, że trafimy w miejsce docelowe, jednak się zgubiliśmy. Droga jest prosta, nie ma na niej zbyt dużo innych pojazdów, więc wyjmujemy telefon, wpisujemy adres punktu docelowego i odpalamy nawigację. Jedziemy dalej, od czasu do czasu chwytając w rękę telefon i zerkając na wskazówki dotyczące dojazdu. Życie staje się łatwiejsze. Jednak możemy za to dostać mandat.

Kierowca nie może trzymać telefonu w ręce – nigdy

Nawigacja w telefonie potrafi nie raz uratować sytuację. Jednak korzystając z niej, musimy być ostrożni. Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierowca nie ma prawa korzystać z telefonu podczas jazdy w taki sposób, żeby wymagało to trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za złamanie tego przepisu grozi nam mandat w wysokości 500 złotych i 12 punktów karnych! Tak! Dwa takie przewinienia i limit naszych punktów karnych zostaje wyczerpany.

Warto zwrócić uwagę, że ani ustawa, ani żaden przepis szczególny nie przewidują wyłączenia tej zasady w momencie, kiedy chcemy korzystać z nawigacji. Może to nieco absurdalne, ponieważ chwytając w dłoń urządzenie, które służy tylko i wyłącznie do obsługiwania map (czyli na przykład popularne dawniej nawigacje samochodowe, lub sprzedawane obecnie urządzenia służące do nawigowania oraz, przy okazji, informowania o pobliskich patrolach policji), tego przepisu nie łamiemy. Na telefon należy jednak uważać.

Jak bezpiecznie korzystać z nawigacji w telefonie?

Aby bezpiecznie korzystać z nawigacji w telefonie komórkowym, nie powinniśmy pod żadnym pozorem brać urządzenia w ręce podczas jazdy. Jeżeli zgubiliśmy się w trasie, zjedźmy na stację benzynową, lub parking pod pobliskim sklepem i tam wyszukajmy nasz punkt docelowy oraz ustawmy odpowiednie preferencje naszej trasy.

Korzystając z nawigacji w czasie jazdy, najlepiej korzystać z uchwytów samochodowych. Nikt nie da nam mandatu za zerkanie na ekran, jeżeli śledzimy w ten sposób wskazówki dojazdu. Jednak warto zachować ostrożność, ponieważ zbytnie skupienie się na mapie odwróci naszą uwagę od drogi – w takich sytuacjach o wypadek nietrudno.

Warto zadbać również o odpowiednie umiejscowienie uchwytu na telefon w naszym samochodzie – najlepiej sprawdzi się w górnej części kokpitu na środku lub nieco ponad kokpitem (w momencie, kiedy korzystamy z uchwytu mocowanego na przykład do szyby). W ten sposób możemy szybko sprawdzać wskazówki dotyczące dojazdu, nie odwracając wzroku od drogi na zbyt długi czas.