Czy kostka Rubika może być objęta ochroną jako znak towarowy?

Gorące tematy Technologie Dołącz do dyskusji
Czy kostka Rubika może być objęta ochroną jako znak towarowy?

Popularna kostka Rubika objęta jest ochroną jako znak towarowy na wniosek Seven Towns, spółki brytyjskiej. Stanowiło to jednak sól w oku spółki Simba Toys wobec faktu, że zabawka ta jest niezwykle chętnie kupowana, a więc jej sprzedaż generuje znaczne zyski. 

W związku z czym ta druga wymieniona firma (niemiecki producent zabawek) zgłosiła wniosek o unieważnienie prawa do trójwymiarowego znaku towarowego. Jak sprawę rozstrzygnął Sąd?

Czytaj też: W Warszawie otwiera się Central Perk z serialu Przyjaciele. To super pomysł, ale prawnicy Warner Bros. się wkurzą

Sąd Unii Europejskiej w wyroku w sprawie T-450/09 Simba Toys GmbH & Co. KG / OHIM oddalił skargę wnioskującej spółki uznając, że kostka Rubika może być objęta ochroną jako wspólnotowy znak towarowy. Dla przypomnienia/wyjaśnienia wspólnotowy znak towarowy to w pewnym uproszczeniu prawo ochronne skuteczne w całej Unii Europejskiej i poprzez jego rejestrację uzyskujemy monopol na stosowanie danego rozwiązania. W przypadku, gdy nasz konkurent używa identycznego lub podobnego znaku, to możemy co do zasady domagać się zaprzestania przez niego takich działań.

Wyrok nie jest jednak ostateczny, a więc piłka – czy też może raczej kostka – w grze

Ciekawa jest argumentacja zaprezentowana przez Sąd, który stwierdził, że grube czarne linie, które stanowią część tej struktury i widnieją na trzech przedstawieniach sześcianu, dzieląc na kwadraty ich wewnętrzne części nie odnoszą się w żaden sposób do zdolności rotacji indywidualnych elementów sześcianu, a zatem nie spełniają żadnej funkcji technicznej.

Zdolność rotacji w kostce Rubika objętej znakiem ochronnym nie wynika bowiem ze zgłoszonego znaku ochronnego, który zawiera zestawienie czarnych linii oraz strukturę siatek. Mechanizm, który owe funkcje techniczne pełni jest niewidoczny na zgłoszonym wzorze, a więc nie odzwierciedla on funkcji technicznej.

Kostka Rubika została rzucona

W konsekwencji każdy może produkować i sprzedawać wszelkiego rodzaju układanki trójwymiarowe posiadających zdolność rotacji  – tym jest wszak kostka Rubika, co nie zmienia faktu, że dany znak towarowy podlega skutecznej ochronie.

Jeśli chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika w powyższym lub też innym zakresie, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: Shutterstock