Koniec pandemii w Polsce i Europie. Tu polecimy bez testów i szczepień

Zagranica Dołącz do dyskusji (128)
Koniec pandemii w Polsce i Europie. Tu polecimy bez testów i szczepień

Koniec pandemii w Polsce zbliża się wielkimi krokami, przynajmniej w jej prawnej odsłonie. Kolejne kraje znoszą covidowe ograniczenia. Wszystko przed rozpoczęciem sezonu turystycznego. Do których krajów pojedziemy bez testu i kwarantanny?

Kraje bez testu i szczepień

W świetle ostatnich wydarzeń pandemia odchodzi w cień. Obostrzenia stają się fikcją, z czego muszą sobie zdawać sprawę również władze poszczególnych krajów. Ich utrzymywanie powoli zaczyna mijać się z celem, zwłaszcza, że wielkimi krokami zbliża się sezon turystyczny.

Zniesienie wszystkich obostrzeń zapowiedziało już kilka europejskich państw. W najbliższych dniach ma do nich dołączyć Polska. Jak na razie bez testu i kwarantanny wjedziemy do: Anglii, Czarnogóry, Czech, Danii, Holandii, Irlandii, Islandii, Lichtensteinu, Litwy, Mołdawii, Norwegii, Rumunii, Szwajcarii, Szkocji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech. Obostrzenia zostały zniesione również na Maderze. A od kwietnia zniesienie wszystkich obostrzeń zadeklarowały Włochy.

Wśród pozaeuropejskich kierunków, na zniesienie obostrzeń dla podróżnych zdecydowały się: Arabia Saudyjska, Aruba, Bahrajn, Curaçao, Dominikana, Jordania, Kostaryka, Meksyk, Mongolia, Malediwy, Wyspy Owcze. Zniesienie obostrzeń oznacza, że wjazd do powyższych krajów nie wymaga okazania zaświadczenia o szczepieniu ani negatywnego wyniku testu na COVID.

Powyższa lista krajów została stworzona w oparciu o dane opublikowane na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych w marcu. Sytuacja jest dość dynamiczna. Wiele krajów w związku ze spadkiem zachorowań zmienia przepisy dotyczące wjazdu. Lista będzie więc w najbliższych tygodniach poszerzać się o kolejne kraje bez obostrzeń. W większości pozostałych państw główna zasada pozostaje niezmienna — podróżni muszą okazywać paszport COVID albo negatywny wynik testu.

Powrót do Polski — obecne zasady

Wracając do Polski, jak na razie musimy pamiętać o obowiązującej kwarantannie. Zwolnienie z niej może nastąpić jedynie po okazaniu certyfikatu szczepienia lub wykonaniu testu na obecność koronawirusa. Wiążący jest również status ozdrowieńca. Zwolnione z kwarantanny są dzieci poniżej 12. roku życia, przybywające do Polski w towarzystwie zaszczepionych lub posiadający negatywy wynik testu opiekunów. Ograniczenia nie obejmują również zawodowych kierowców, personelu transportu towarowego i pasażerskiego.