ecommerce Lokowanie produktu

Kiedy ktoś mówi, że nie da się czegoś przesłać kurierem, to wtedy przychodzi FedEx i mówi, że się da

Kiedy ktoś mówi, że nie da się czegoś przesłać kurierem, to wtedy przychodzi FedEx i mówi, że się da

Większość z milionów przesyłek, które każdego dnia rozwozi po świecie armia kurierów pod względem wagi, rozmiarów czy zawartości można uznać za standardowe. Dostarczenie takiej przesyłki nie jest dla firmy kurierskiej żadnym wyzwaniem.

Co innego, gdy klient chce wysłać coś bardzo dużego. Albo bardzo kruchego lub niezwykle wartościowego. Czy też przesyłka musi w ekspresowym tempie trafić do odbiorcy. To kurierskie usługi specjalne. Takie creme de la creme w tej branży.

Kurierskie usługi specjalne

Nie ma przesyłek za dużych, za ciężkich czy zbyt cennych, by je przesłać kurierem. Jeśli masz coś takiego do przesłania, nie zastanawiaj się czy to jest możliwe. Zadaniem firmy kurierskiej jest znaleźć sposób, jak to zrobić. Taka usługa jest jak garnitur szyty na miarę. Klient musi tylko dobrze wybrać krawca. FedEx zapewnia, że z jego doświadczeniem i milionami dostarczonych przesyłek, zawsze znajdzie sposób na zrealizowanie zlecenia. Jak to zrobi? Możliwości jest sporo. Jedna z nich to dedykowany samochód. Takie auto jest dopasowane do przesyłki. Nie tylko o jej wielkość czy ciężar, rzecz jasna tu chodzi. Są towary, które wymagają transportu w stałej temperaturze. Bywają tak cenne, że auto musi być zabezpieczone jak bankowy sejf.

Kurierskie usługi specjalne to też optymalizacja trasy. By przesyłka odcinek „od drzwi do drzwi” przejechała możliwie najszybciej. Przy standardowej usłudze paczka pokonuje dużo więcej kilometrów niż wynikałoby to z prostego zmierzenia odległości między nadawcą a adresatem. To coś, jak podróż z przesiadkami. Usługa specjalna może zapewnić połączenie bezpośrednie.

Dedykowany samolot i kurier

Jeśli bardzo ci się spieszy, bo na przykład towar szybko może się popsuć, to raczej nie dedykowany samochód, ale dedykowany samolot będzie opcją, która zapewni sprawne dostarczenie przesyłki. FedEx doręczy taką przesyłkę w tym samym dniu, w którym została nadana. Wyjątkiem jest sytuacja, w której kurier odbiera od nadawcy paczkę wieczorem – wtedy może ona dotrzeć do adresata kolejnego dnia. Tak ekspresowe tempo realizacji dostawy pozwala wysyłać nawet próbki do badań laboratoryjnych z Polski do USA. Kilka dni temu kurier odebrał przesyłkę w sobotę wieczorem, a w niedzielę wieczorem trafiła już do amerykańskiego laboratorium.

Inna opcja na załatwienie pilnej dostawy, to dedykowany kurier. Jego zadaniem jest znaleźć najszybsze możliwe połączenie lotnicze i osobiście dostarczyć, na przykład, ważne dokumenty. Z tej opcji skorzystała firma, która chciała wziąć udział w przetargu w Pakistanie. Gdyby zwykłą drogą przesyłała dokumenty, nie zdążyłaby dostarczyć ich na czas. Załatwił to dedykowany kurier. Innym razem kurier FedEx ścigał się z czasem, by dostarczyć chłodnice samochodowe do Australii. Często kurierzy pokonują trasę z przesyłkami do Chin i z powrotem.

Zdarzyło się też, że kurier FedEx musiał pilnie dostarczyć konosament, czyli morski list przewozowy, do Chile. Bez tego dokumentu przewoźnik nie wydałby ładunku. Poza próbkami, częściami czy dokumentami, dedykowani kurierzy dostarczają też … ubrania. Klient z Dubaju zażyczył sobie stroju Ben 10 dla dziecka. Najwyraźniej odbiorca musiał być wielbicielem tego amerykańskiego serialu. Może wybierał się na bal przebierańców? Nie wiemy, ale sprawa była niecierpiąca zwłoki.

Tam, gdzie sprawa nie jest bardzo pilna, a przesyłka duża, ciężka

Dodatkowo jeszcze jest to towar, który normalnie podlega wyłączeniu z transportu w ramach sieci kurierskiej, rozwiązaniem może być „Fracht lotniczy”. To opcja tańsza i jest idealna dla przesyłek powyżej 100 kg o nieregularnych kształtach. Można też rozważyć „Fracht drogowy”, ale tą usługą FedEx nie obejmuje wszystkich kontynentów. Inna usługa specjalna FedEx, Next Flight Out, łączy lot ze wszystkimi dostępnymi opcjami transportu drogowego.

Jak widać jest trochę sposobów, by przetransportować coś nietypowego. Wybór najlepszej opcji zależy od tego co ma być przesłane. Dlatego najlepiej omówić to z fachowcem, który dopasuje rozwiązanie do potrzeb i  obliczy  koszt takiej usługi. Klienci FedEx, aby skorzystać z usług specjalnych, muszą utworzyć konto TNT.

Tym co odróżnia usługi specjalne od standardowych jest nietypowy przedmiot nadany do przewozu. Ale tak samo jak przy usługach standardowych, firma kurierska załatwia też wszystkie formalności i pełną odprawę celną związane z taką przesyłką