Nie w każdym szpitalu osoby z otyłością mogą liczyć na pomoc. I nie chodzi tu o brak empatii ze strony lekarzy

Zdrowie Dołącz do dyskusji
Nie w każdym szpitalu osoby z otyłością mogą liczyć na pomoc. I nie chodzi tu o brak empatii ze strony lekarzy

Otyłość jest uznawana za chorobę przewlekłą, która powinna być leczona. Leczenie otyłości to jednak jedno, a leczenie chorób towarzyszących otyłości (bądź z nią niezwiązanych, jednak występujących u osoby otyłej) to zupełnie inna kwestia. Problemem może bowiem okazać się dostępność sprzętu medycznego, dostosowanego do potrzeb osób otyłych.

Leczenie otyłości nie takie proste

Od dawna wskazuje się, że nadwaga i otyłość to choroby cywilizacyjne, które nieleczone, mogą doprowadzić do wystąpienia wielu poważnych schorzeń. Używając terminów medycznych, zarówno nadwaga, jak i otyłość to stan, w którym organizm zgromadził zbyt dużą ilość tkanki tłuszczowej.

Zgodnie z danymi statystycznymi w Polsce co trzecia osoba ma nadwagę (zgodnie z indeksem BMI to stan, kiedy wskaźnik wynosi od 25 do 29,9), a już prawie co piąta osoba (18,5%) cierpi na otyłość (BMI na poziomie 30 lub wyższym). Leczenie otyłości jest szczególnie ważne, ponieważ wysoka masa ciała skraca życie, a także prowadzi do licznych schorzeń – w pierwszej kolejności cierpią na przykład stawy, które muszą nosić większy ciężar. Cierpi również układ sercowo-naczyniowy, u otyłych częściej występuje nadciśnienie tętnicze, zwiększa się ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Osoby otyłe statystycznie częściej dostają również zawałów czy udarów mózgu.

Patrząc na to z tej perspektywy, leczenie otyłości powinno być priorytetem (a także działania profilaktyczne w tym zakresie), ponieważ w przeciwnym razie zwiększy się ryzyko wystąpienia innych chorób. Leczenie otyłości jednak nie jest łatwe, a jeszcze trudniejsze jest leczenie osób otyłych. Wszystko ze względu na fakt, że sprzęt medyczny ma swoje ograniczenia.

Sprzęt medyczny dostosowany do potrzeb osób z otyłością

Sprawą dostępności sprzętu medycznego, przystosowanego do potrzeb osób z otyłością zainteresował się Rzecznik Praw Pacjenta. Jak wskazuje, otyłości nie można bagatelizować, tak samo, jak nie można bagatelizować potrzeb tych osób w zakresie dostępności świadczeń medycznych. W związku z tym RPP wystąpił do polskich szpitali o wskazanie, czy na wyposażeniu posiadają sprzęty, które mogą być wykorzystywane przy leczeniu osób z otyłością.

Wyniki tej kontroli można uznać za zadowalające. Chociaż osoby z otyłością wciąż nie uzyskają pomocy w każdym szpitalu, praktycznie każde województwo ma kilka szpitali, wyposażonych w sprzęt o zwiększonej pojemności bądź też zwiększonej nośności. To bardzo dobry wynik, gdyż jeszcze kilka lat temu sprzętów takich było zdecydowanie mniej, a pacjenci z otyłością byli odsyłani od szpitala do szpitala. Nie zmienia to jednak faktu, że nie każdy szpital posiada taki sprzęt. A jeżeli już, to nie na każdym oddziale. W związku z tym pacjenci z otyłością wciąż mogą mieć problemy z niektórymi świadczeniami medycznymi.

Leczenie otyłości i leczenie osób z otyłością

Lepsza dostępność sprzętu medycznego, dostosowanego do potrzeb osób z otyłością, nie sprawia jednak, że leczenie otyłości przestaje być priorytetem. Wręcz przeciwnie. Wraz z coraz większą świadomością społeczną, rośnie nacisk na prowadzenie aktywnego (i przy okazji zdrowego) trybu życia oraz wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Jak podkreśla RPP:

Otyłość to choroba przewlekła, która może prowadzić do poważnych powikłań i schorzeń. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa ją mianem współczesnej pandemii, gdyż z dnia na dzień coraz więcej osób jest diagnozowanych z powodu otyłości lub jej powikłań.