Ludzkość znowu strzela gola koronawirusowi, duży postęp w pracy nad lekarstwami

Technologie Dołącz do dyskusji (226)
Ludzkość znowu strzela gola koronawirusowi, duży postęp w pracy nad lekarstwami

Producenci Roche i Regeneron poinformowali o pomyślnych wynikach III fazy badań klinicznych nad skutecznością koktajlu przeciwciał REGEN-COV w zwalczaniu infekcji COVID-19. Lek na koronawirusa o 81 proc. zmniejsza ryzyko objawowego zakażenia SARS-CoV-2 u domowników osób cierpiących z powodu choroby COVID-19.

Środek REGEN-COV zawierający przeciwciała (casirivimab i imdewimab) podawany w postaci podskórnego zastrzyku przebadano wspólnie z Amerykańskim Narodowym Instytutem Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID). W badaniu wzięło udział 1505 zdrowych osób, które mieszkały z chorymi na COVID-19.

W grupie osób, które otrzymały lek na koronawirusa w postaci koktajlu przeciwciał i mieszkały przez określony czas z zakażonym domownikiem, odnotowano 11 przypadków zachorowań na COVID-19. Wśród zaś osób, które otrzymały placebo i tyle samo czasu przebywały z osobą zakażoną, odnotowano 59 przypadków COVID-19. Ponadto leczenie choroby środkiem Rochego i Regenerona spowodowało ustąpienie objawów koronawirusa po tygodniu. Po podaniu zaś placebo objawy COVID-19 występowały przez trzy tygodnie.

Lek na koronawirusa

Podczas trzeciej fazy badań klinicznych nad amerykańskim środkiem zbadano również 204 osoby, które przed rozpoczęciem badania przechodziły bezobjawową infekcję COVID-19. Według doniesień producentów, podanie im koktajlu przeciwciał zmniejszyło ryzyko wystąpienia objawów o 31 proc.

Prezes i dyrektor naukowy Redeneron George Yancopoulos dostrzega zastosowanie środka we wspomaganiu szczepionek przeciw COVID-19.

Koktajl przeciwciał REGEN-COV może pomóc w zapewnieniu natychmiastowej ochrony osobom narażonym na zakażenie wirusem, a jeszcze niezaszczepionym. Pracujemy również nad rozwinięciem potencjału środka w taki sposób, by zapewniał ciągłą ochronę pacjentom z obniżoną odpornością, u których reakcja immunologiczna po przyjęciu szczepionki może być niewytaczająca, by uchronić przed zakażeniem.

Roche i Regeneron prowadzą badania kliniczne nad REGEN-COV także w Wielkiej Brytanii. Środek jest podawany osobom hospitalizowanym i tym, które nie wymagają opieki szpitalnej. Jak dotąd nie stwierdzono żadnych poważnych efektów niepożądanych. Jak podaje Regeneron, do tej pory w badaniach klinicznych nad koktajlem przeciwciał wzięło udział ponad 25 000 osób.

REGEN-COV jest obecnie dostępny w USA na podstawie zezwolenia na stosowanie środków leczniczych w nagłych wypadkach (emergency use authorisation – EUA) wydanego przez Agencję Żywności i Leków (FDA) w leczeniu od umiarkowanych do łagodnych objawów COVID-19 u dorosłych zaliczonych do grupy wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu choroby.

W trakcie procesu o dopuszczenie lekarstwa do szerszego użytku Roche i Regeneron mają udostępnić wyniki badań FDA w Stanach Zjedzonych i Europejskiej Agencji Leków (EMA).