Nie zapisałeś się na szczepienie? Wkrótce może do ciebie zadzwonić lekarz

Zdrowie dołącz do dyskusji (243) 11.05.2021
Nie zapisałeś się na szczepienie? Wkrótce może do ciebie zadzwonić lekarz

Adrian Boguski

Medycy skontaktują się z osobami, które do tej pory nie zarejestrowały się na szczepienia. Lekarze w pierwszej kolejności zadzwonią do niezaszczepionych 60-latków i przeprowadzą rozmowy uświadamiające. Wszyscy zaś zaszczepieni pierwszą dawką od 17 maja mogą ubiegać się o wcześniejsze przyjęcie drugiego zastrzyku.

Z prośbą o kontakt z niezaszczepionymi zwrócił się do placówek medycznych w specjalnym piśmie minister zdrowia Adam Niedzielski. Akcja wyszukiwania w bazach danych przychodni i szpitali niezarejestrowanych do tej pory na szczepienia przeciw COVID-19  osób trwa już od kilku dni. Minister zwraca uwagę, by lekarze dzięki swojemu autorytetowi i wiedzy osobiście przekonali pacjentów do przyjęcia wakcyny.

Bardzo proszę o przeprowadzenie z pacjentami niezaszczepionymi oraz niezapisanymi na szczepienie rozmów uświadamiających korzyści płynące z uzyskania odporności przed wirusem COVID-19

– zwrócił się do lekarzy minister Niedzielski.

Lekarze zadzwonią najpierw do niezaszczepionych 60-latków

Ministerstwo poinformowało medyków o możliwości sporządzenia listy pacjentów przynależących do danego POZ dzięki aplikacji gabinet.gov.pl. Zestawienie będzie zawierało również informację o zaszczepieniu pacjentów czy umówionych terminach szczepień. Wirtualna Polska poinformowała, że w pierwszej kolejności lekarze zadzwonią do niezaczepionych 60-latków i starszych osób. W trakcie rozmowy dowiedzą się również, dlaczego do tej pory konkretna osoba nie zarejestrowała się na szczepienie.

W swoim piśmie Niedzielski zwraca się z prośbą o pomoc osobom powyżej 60. roku życia w rejestracji na szczepienie lub – w przypadku gdy termin ich szczepienia jest odległy – przesunięcie go na wcześniejszy dzień.

Szybszy termin szczepień będzie przysługiwał również wszystkim zaszczepionym pierwszą dawką. Wczoraj szef KPRM Michał Dworczyk poinformował o skróceniu okresu pomiędzy zaaplikowaniem I i II dawki szczepionki przeciw COVID-19. W przypadku zaszczepionych wakcyną Pizer/BioNTech czas oczekiwania na drugie podanie skrócono z 42 do 35 dni. Ta sama zmiana dotyczy wszystkich zaczepionych pierwszą dawką szczepionki Moderna. Największa zmiana nastąpiła w przypadku brytyjsko-szwedzkiej wakcyny AstraZeneca. Zaszczepieni pierwszą dawką tego środka nie będą czekali już 84, ale 35 dni.

Zmiana wejdzie w życie 17 maja. To oznacza, że zaszczepionych po tym terminie skrócony okres oczekiwania na drugą dawkę obowiązuje automatycznie. Ci natomiast, którzy zaczepili się pierwszą dawką jednej z trzech podanych szczepionek przed 17 maja, będą mieli możliwość skrócenia wyznaczonego im okresu oczekiwania w punktach szczepień.

Do tej pory w Polsce wykonano 13 957 627 szczepień. Jedną dawkę zaaplikowano 10 400 987 razy. W pełni zaszczepiono zaś 3 728 697 osób (suma zaszczepionych preparatami dwudawkowymi i jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson).