Nie zapisałeś się na szczepienie? Wkrótce może do ciebie zadzwonić lekarz

Zdrowie Dołącz do dyskusji (243)
Nie zapisałeś się na szczepienie? Wkrótce może do ciebie zadzwonić lekarz

Medycy skontaktują się z osobami, które do tej pory nie zarejestrowały się na szczepienia. Lekarze w pierwszej kolejności zadzwonią do niezaszczepionych 60-latków i przeprowadzą rozmowy uświadamiające. Wszyscy zaś zaszczepieni pierwszą dawką od 17 maja mogą ubiegać się o wcześniejsze przyjęcie drugiego zastrzyku.

Z prośbą o kontakt z niezaszczepionymi zwrócił się do placówek medycznych w specjalnym piśmie minister zdrowia Adam Niedzielski. Akcja wyszukiwania w bazach danych przychodni i szpitali niezarejestrowanych do tej pory na szczepienia przeciw COVID-19  osób trwa już od kilku dni. Minister zwraca uwagę, by lekarze dzięki swojemu autorytetowi i wiedzy osobiście przekonali pacjentów do przyjęcia wakcyny.

Bardzo proszę o przeprowadzenie z pacjentami niezaszczepionymi oraz niezapisanymi na szczepienie rozmów uświadamiających korzyści płynące z uzyskania odporności przed wirusem COVID-19

– zwrócił się do lekarzy minister Niedzielski.

Lekarze zadzwonią najpierw do niezaszczepionych 60-latków

Ministerstwo poinformowało medyków o możliwości sporządzenia listy pacjentów przynależących do danego POZ dzięki aplikacji gabinet.gov.pl. Zestawienie będzie zawierało również informację o zaszczepieniu pacjentów czy umówionych terminach szczepień. Wirtualna Polska poinformowała, że w pierwszej kolejności lekarze zadzwonią do niezaczepionych 60-latków i starszych osób. W trakcie rozmowy dowiedzą się również, dlaczego do tej pory konkretna osoba nie zarejestrowała się na szczepienie.

W swoim piśmie Niedzielski zwraca się z prośbą o pomoc osobom powyżej 60. roku życia w rejestracji na szczepienie lub – w przypadku gdy termin ich szczepienia jest odległy – przesunięcie go na wcześniejszy dzień.

Szybszy termin szczepień będzie przysługiwał również wszystkim zaszczepionym pierwszą dawką. Wczoraj szef KPRM Michał Dworczyk poinformował o skróceniu okresu pomiędzy zaaplikowaniem I i II dawki szczepionki przeciw COVID-19. W przypadku zaszczepionych wakcyną Pizer/BioNTech czas oczekiwania na drugie podanie skrócono z 42 do 35 dni. Ta sama zmiana dotyczy wszystkich zaczepionych pierwszą dawką szczepionki Moderna. Największa zmiana nastąpiła w przypadku brytyjsko-szwedzkiej wakcyny AstraZeneca. Zaszczepieni pierwszą dawką tego środka nie będą czekali już 84, ale 35 dni.

Zmiana wejdzie w życie 17 maja. To oznacza, że zaszczepionych po tym terminie skrócony okres oczekiwania na drugą dawkę obowiązuje automatycznie. Ci natomiast, którzy zaczepili się pierwszą dawką jednej z trzech podanych szczepionek przed 17 maja, będą mieli możliwość skrócenia wyznaczonego im okresu oczekiwania w punktach szczepień.

Do tej pory w Polsce wykonano 13 957 627 szczepień. Jedną dawkę zaaplikowano 10 400 987 razy. W pełni zaszczepiono zaś 3 728 697 osób (suma zaszczepionych preparatami dwudawkowymi i jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson).