ZUS twierdzi, że liniowcy powinni jednak zapłacić 9 proc. składki zdrowotnej za styczeń 2022 r.

Firma Dołącz do dyskusji (90)
ZUS twierdzi, że liniowcy powinni jednak zapłacić 9 proc. składki zdrowotnej za styczeń 2022 r.

Już od stycznia zmieniają się zasady wyliczania składki zdrowotnej. Okazuje się jednak, że pojawiają się kolejne wątpliwości. Z wyjaśnień ZUS-u wynika, że liniowcy zapłacą jednak 9 proc. składki zdrowotnej za styczeń – mimo, że w ich przypadku stawka miała wynosić 4,9 proc. 

Liniowcy zapłacą 9 proc. składki zdrowotnej za styczeń? Są nowe wątpliwości

Przedsiębiorcy, którzy jako formę opodatkowania wybrali podatek liniowy, od nowego roku mają płacić 4,9 proc. składki zdrowotnej liczonej od dochodu – bez możliwości odliczenia od podatku. Problem polega jednak na tym, że – przynajmniej zdaniem ZUS – liniowcy zapłacą 9 proc. składki zdrowotnej za styczeń 2022 r., przy czym podstawą wymiaru styczniowej składki ma być 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z 2020 r. (4242,38 zł).

To już kolejna dziura legislacyjna w Polskim Ładzie dotycząca składki zdrowotnej – jak informuje „DGP”.

Informację o tym, że liniowcy zapłacą 9 proc. składki zdrowotnej od dochodu za styczeń można znaleźć w zbiorze pytań i odpowiedzi, które ZUS opublikował na swojej stronie. Jak można tam przeczytać, zdaniem Zakładu składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. przedsiębiorcy na podatku liniowym zapłacą dopiero rozliczając się za luty 2022 r. ZUS, w odpowiedzi na pytania dziennikarzy „DGP” twierdzi, że wynika to z art. 79 ustawy wprowadzającej Polski Ład. Składka za styczeń 2022 r. ma być – zgodnie z tym przepisem – ustalana na podstawie zasad obowiązujących do końca grudnia 2021 r. Jednocześnie jednak brak możliwości odliczenia składki od podatku już od stycznia (obecnie można odliczyć 7,75 proc.) powoduje, że liniowcy musieliby – zgodnie z taką interpretacją przepisów – zapłacić pełną, 9-procentową składkę zdrowotną (ale nie od dochodu, a od wspomnianej podstawy wymiaru w postaci 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia).

Co na to prawnicy? Ich zdaniem nie ma podstawy do naliczania dla liniowców 9-procentowej składki zdrowotnej za styczeń. Nie ma jednak wątpliwości, że stanowisko powinno zająć w tej sprawie Ministerstwo Finansów – a ZUS próbuje obecnie zastąpić ustawodawcę, interpretując przepisy według własnego uznania.

Pozostaje jeszcze kwestia składki zdrowotnej za grudzień 2021 r.

Przedsiębiorcy, którzy płacą składki za siebie, powinni również pamiętać o możliwości zapłacenia składki zdrowotnej za grudzień 2021 r. jeszcze w tym roku. Dzięki temu – co potwierdza zarówno ZUS jak i Ministerstwo Finansów – możliwe będzie odliczenie składki od podatku po raz ostatni. To rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić przedsiębiorcom ok. 330 zł.