Lot do USA bez wizy już w zasięgu ręki. A żeby tego dokonać… wszyscy powinniśmy złożyć wniosek o wizę

Codzienne Zagranica Dołącz do dyskusji (271)
Lot do USA bez wizy już w zasięgu ręki. A żeby tego dokonać… wszyscy powinniśmy złożyć wniosek o wizę

Visa Waiver Program to program rządu USA, który pozwala obywatelom poszczególnych krajów latać do Stanów Zjednoczonych turystycznie lub biznesowo bez wizy. Już wkrótce lot do USA bez wizy może stać się faktem. Wystarczy dopomóc wskaźnikom i w ciągu najbliższych tygodni złożyć wniosek o wizę.

Realna szansa na zniesienie wiz

O zniesieniu wiz do USA słyszymy od wielu lat, nigdy jednak nie udało się realnie znieść obowiązku wizowego. Dotąd uzyskanie wizy równało się niemal inwigilacji, a odpowiadanie na szereg pytań o posiadany majątek, wyznanie czy przynależność polityczną stawiało Polaków w niezręcznej sytuacji. Być może koniec biurokratycznego absurdu już blisko i lot do USA bez wizy jest na wyciągnięcie ręki, za sprawą programu Visa Waiver.

Jak działa Visa Waiver Program?

Jest to program, który klasyfikuje obywateli poszczególnych krajów do podróżowania na terenie USA w celach turystycznych lub biznesowych, przez 90 dni, bez konieczności posiadania wizy. Aktualnie w programie tym uczestniczy 38 krajów. Lot do USA bez wizy możliwy będzie wówczas, gdy Polska osiągnie wymagany programem Visa Waiver pułap nieprzekraczający 3 proc. odrzuconych wniosków.

Odsetek odrzuconych wiz sukcesywnie spada

Jak wskazuje Business Insider, pod koniec września 2015 r. odsetek odrzuconych wniosków wynosił w Polsce 6,37. W roku 2016 – 5,9 proc, a w ubiegłym roku z odmową wydania wizy spotkało się 5,4 proc. W tym roku odsetek ten wynosi już poniżej 4 proc. i sukcesywnie spada, zatem Polska stoi przed realną szansą przystąpienia do programu Visa Waiver.

„Bez wiz do USA”

„Bez wiz do USA” to kampania narodowego przewoźnika PLL LOT. Jego prezes, Rafał Milczarski, zachęca, by w najbliższych tygodniach składać wnioski o wizę do Stanów Zjednoczonych. 30 września tego roku kończy się bieżący rok fiskalny w USA. Wraz z nim, po raz kolejny zostanie zmierzony odsetek odrzuconych wiz turystyczno-biznesowych. Jeżeli Polska osiągnie pożądany pułap 3 proc., wówczas zakwalifikuje się do programu Visa Waiver. Oznacza to, że w kolejnych latach odsetek ten nie będzie już ponownie weryfikowany.

Lot do USA bez wizy – tak można pomóc

Jak sugerował prezes PLL LOT, Rafał Milczarski, odsetek wiz odrzuconych można obniżyć do pożądanych 3 proc. Wystarczy, że w ciągu najbliższych tygodni wypłynie jak najwięcej wniosków o wizę B1/B2. Pożądane są jednak osoby, które nie posiadają przeszłości kryminalnej, nie przedłużały bezprawnie pobytu w USA i nie złamały przepisów imigracyjnych.

To, czy Polsce uda się osiągnąć pułap „magicznych” 3 proc., okaże się już z końcem września. Wizy dla Polaków wyjeżdżających do USA były by miłym udogodnieniem, jednak do szczęścia niezbędne nie są. Jak pisała Justyna Bieniek na Bezprawniku:

„Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez portal Passport Index, polski paszport znalazł się czołówce państw, których obywatele mogą poruszać się bez wiz do największej ilości państwa świata. Najwyżej znalazł się niemiecki i szwedzki paszport.”