Za mycie samochodu można w niektórych sytuacjach dostać mandat. I to niemały

Moto Prawo Środowisko Dołącz do dyskusji
Za mycie samochodu można w niektórych sytuacjach dostać mandat. I to niemały

Piękna letnia pogoda z pewnością wielu zachęca do tego, aby wreszcie posprzątać i porządnie wypucować swoje auto. Sporo osób jednak nie wie, że polskie prawo zobowiązuje, aby robić to w miejscach specjalnie dostosowanych. Za samodzielne mycie samochodu przed domem czy blokiem można otrzymać nawet 500 zł mandatu.

Co ciekawe, karą można zostać obciążonym nawet w przypadku mycia auta na własnej posesji. Chyba, że jest ona do takiej czynności przystosowana. Co to oznacza i jakie przepisy regulują tę kwestię?

Chodzi o to, żeby brudna woda nie wsiąkała w glebę

Zasady mycia pojazdów poza myjniami i warsztatami naprawczymi określa regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Jak stanowi art. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, takie regulaminy, będące aktami prawa miejscowego, uchwalają rady gmin po zasięgnięciu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

Najważniejszą kwestią, poruszaną przez regulaminy jest to, aby zanieczyszczona po myciu woda nie trafiała bezpośrednio do gleby i zbiorników wodnych.

Mycie samochodu przed domem wbrew zasadom określonym w regulaminie może poskutkować karą finansową. Wysokość mandatów w poszczególnych regionach regulują właściwe rady gmin. Kary wynoszą nawet do 500 zł.

Mycie samochodu przed domem czy blokiem – jak to zrobić, żeby było legalnie?

Po pierwsze, warto sprawdzić jakie regulacje obowiązują na terenie naszej gminy. Regulaminy utrzymania czystości i porządku bez trudu można znaleźć za pośrednictwem stron internetowych samorządów lub w Biuletynie Informacji Publicznej.

Jeśli chcemy myć auto poza myjnią, ważne jest, żeby zadbać o to, aby mydliny trafiały bezpośrednio do kanalizacji sanitarnej lub zbiornika bezodpływowego. Samochód podczas mycia powinien być ustawiony na utwardzonym i szczelnym podłożu. Na pewno bardzo złym pomysłem jest mycie samochodu na łące, czy trawniku. I nie chodzi tu już tylko o uniknięcie mandatu, ale przede wszystkim – warto pamiętać o tych zasadach w trosce o środowisko.

Co warto wiedzieć, przepisy nie odnoszą się do spłukiwania auta czystą wodą. O ile do czyszczenia nie używamy chemii, która później może mieć kontakt z glebą, nie ma prawnych podstaw, aby takiej czynności zakazać. Przed domem możemy też swobodnie woskować i polerować auto. Pod warunkiem posiadania zgody na zasilanie, można również auto odkurzać.