Maseczki wewnątrz pomieszczeń co najmniej do końca wakacji. Być może jednak zaszczepieni zdejmą je wcześniej

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (172)
Maseczki wewnątrz pomieszczeń co najmniej do końca wakacji. Być może jednak zaszczepieni zdejmą je wcześniej

Od 15 maja możemy nie nosić maseczek na otwartej przestrzeni. Wciąż mamy jednak obowiązek noszenia ich w pomieszczeniach. Wszystko wskazuje na to, że to się nie zmieni jeszcze co najmniej przez kilka miesięcy. Minister zdrowia chce, by maseczki wewnątrz pomieszczeń trzeba było nosić co najmniej do końca wakacji. 

Maseczki wewnątrz pomieszczeń do końca wakacji?

Bez maseczki na zewnątrz chodzimy od 15 maja. Wcześniej możliwe to było głównie w parkach, zieleńcach i lasach. Na chodniku nie było to możliwe. Ostatecznie jednak wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców spadł mocno poniżej 15, dlatego też rząd zdecydował się na taki krok. Podobnie było w zeszłym roku – w wakacje maseczki na zewnątrz nie były obowiązkowe. Konieczne było natomiast ich noszenie wewnątrz pomieszczeń. Coraz częściej pojawiają się zatem, pytania, kiedy rządzący zdecydują się na zniesienie obowiązku noszenia maseczek także w sklepach, galeriach czy kinach.

Dziś minister zdrowia poinformował PAP, że będzie rekomendować maseczki wewnątrz pomieszczeń do końca wakacji – a raczej co najmniej do końca wakacji. Zwłaszcza, że Adam Niedzielski wydaje się być raczej zwolennikiem przedłużania obostrzeń lub ich bardzo powolnego znoszenia – zamiast pełnego i szybkiego luzowania restrykcji.

Zdaniem ministra należy na razie bacznie obserwować, co dalej będzie dziać się z epidemią. Minister nawiązał też do sytuacji w Wielkiej Brytanii. Tam sytuacja czasowo mocno się polepszyła (także prawdopodobnie za sprawą szczepień), jednak teraz znów się pogorszyła. Jak twierdzi zatem Niedzielski, nie można „dać się zapędzić w ślepą uliczkę, że wszystkie obostrzenia muszą być od razu znoszone”.

Warto przy okazji zwrócić uwagę na fakt, że przy znoszeniu kolejnych restrykcji rząd ma podkreślać, że szczepienie jest benefitem, który pozwoli wyłączyć kogoś z obostrzeń. Można się zatem spodziewać, że taką strategię rząd przyjmie także przy znoszeniu obowiązku noszenia maseczek wewnątrz pomieszczeń. Być może w pierwszej kolejności z tego obowiązku zostaną zwolnione osoby w pełni zaszczepione.

Maseczki wewnątrz pomieszczeń nie tylko do końca wakacji, ale i dłużej

Może się jednak ostatecznie okazać, że maseczki wewnątrz pomieszczeń zostaną z nami dłużej – zwłaszcza, jeśli np. pod koniec wakacji lub na początku września liczba zakażeń ponownie zacznie rosnąć. W takiej sytuacji rząd niemal na pewno przedłuży obowiązek noszenia maseczek wewnątrz pomieszczeń (a może i przywróci część obostrzeń). Obecnie wciąż wielu lekarzy i analityków twierdzi, że jesienią grozi nam czwarta fala zakażeń koronawirlsem.