Minister chce wyodrębnienia specjalnych mieszkań dla seniorów. I to może się udać

Nieruchomości Państwo Dołącz do dyskusji
Minister chce wyodrębnienia specjalnych mieszkań dla seniorów. I to może się udać

Ostateczny los Kredytu na start poznamy prawdopodobnie po wakacjach. Można się zatem spodziewać, że do tego czasu w przestrzeni medialnej będą pojawiać się kolejne doniesienia o sporze między koalicjantami, a nawet – poszczególnymi ministerstwami. Obecnie najczęściej sprzeciw wobec programowi dopłat do kredytów w obecnym kształcie podnosi Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, na którego czele stoi Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, związana z Polską 2050. Do „gry” włączyła się jednak też minister Marzena Okła-Drewnowicz – z nowym pomysłem dotyczącym seniorów.

Mieszkania dla seniorów. Zmian w polityce mieszkaniowej chce też minister ds. polityki senioralnej

Kredyt na start najprawdopodobniej wejdzie w życie, choć niewykluczone, że konieczne będą zmiany w projekcie – tak, by koalicjanci byli skłonni do zagłosowania za nowym program dopłat do kredytów. Jak informuje money.pl, obecnie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej usiłuje wymóc na Ministerstwie Rozwoju i Funduszy zmiany, przede wszystkim w SIM. Zdaniem MFiPR osoby wynajmujące mieszkanie w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powinny móc dojść do jego własności; MRiT nie zgadza się jednak z tym, uważając, że „wspieranie własności nie powinno odbywać się na bazie programów takich jak społeczne budownictwo czynszowe”. Zdaniem resortu rozwoju nie ma podstaw do tego, by państwo dofinansowywało budowę (przy czym wysokość tego wsparcia przekracza połowę kwoty), by następnie lokatorzy mogli wykupić je na własność. MRiT podkreśla, że w dochodzeniu do własności mają pomóc takie programy jak m.in. Kredyt na start.

Swój pomysł na politykę mieszkaniową w Polsce ma również minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz; paradoksalnie, ma on szansę na wprowadzenie, co przyznało już ministerstwo rozwoju. Chodzi o mieszkania dla seniorów; minister dąży do tego, by w puli budownictwa społecznego wydzielić zasób mieszkań, który zostanie przeznaczony właśnie dla osób starszych.

Mieszkania na parterze dla seniorów

Minister zależy na tym, by mieszkania przeznaczone na wynajem dla seniorów były mieszkaniami na parterze; wiele osób starszych ma problemy z poruszaniem się, co przekłada się na to, że są uwięziona w mieszkaniach na wyższych piętrach. Zarówno MFiPR, jak i MRiT nie widzą jednak problemu, by takie mieszkania wyodrębnić; z drugiej strony resort rozwoju zaznacza, że i tak budowane obecnie bloki najczęściej mają windy niezależnie od wysokości budynku. Nie wiadomo natomiast, czy mieszkania dla seniorów miałyby być jakoś dodatkowo dostosowane – i co w sytuacji, gdy osoba starsza jest już właścicielem innego mieszkania. Można jednak założyć, że zmiany w tej kwestii, jeśli zostaną wprowadzone, to w osobnym projekcie dotyczącym budownictwa społecznego.