Zdaniem ZPP Ministerstwo Finansów dyskryminuje podatkowo polskie firmy. Polski Ład tylko to pogłębi

Firma Państwo Podatki Dołącz do dyskusji (64)
Zdaniem ZPP Ministerstwo Finansów dyskryminuje podatkowo polskie firmy. Polski Ład tylko to pogłębi

Polski Ład oznacza dla wielu polskich przedsiębiorców większe obciążenia i nowe obowiązki. Zdaniem ekspertów Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zagraniczne firmy działające w Polsce nie tylko nie odczują większości zmian w ramach Polskiego Ładu, ale wręcz – zyskają na niektórych z nich. Tym samym, według ZPP, Ministerstwo Finansów dyskryminuje polskie firmy. 

Ministerstwo Finansów dyskryminuje polskie firmy? Obciążenia polskich przedsiębiorców wyższe niż zagranicznych firm

Wyższa składka zdrowotna w 2022 r., nowe obowiązki, niekorzystne zmiany w amortyzacji czy większe uprawnienia KAS – to tylko niektóre zmiany w ramach Polskiego Ładu, które z pewnością nie podobają się polskim przedsiębiorcom. Jak jednak twierdzą eksperci Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, nie jest to wcale jedyny problem – ich zdaniem Ministerstwo Finansów dyskryminuje polskie firmy, a Polski Ład jedynie to pogłębi.

Skąd taka teza? W nowym raporcie „Księga wstydu Ministerstwa Finansów – dyskryminacja podatkowa polskich firm” analitycy ZPP wskazują, że w 2018 r. tylko 41 proc. podatników podatku CIT wykazało podatek do zapłacenia. Tymczasem, dla porównania, wśród przedsiębiorców, którzy jako formę opodatkowania wybrali podatek liniowy, podatek do zapłacenia wykazało 83 proc. podatników. Zdaniem eksperta ZPP, Jakuba Bińkowskiego, niesłusznie nazywa się również polskich przedsiębiorców jako „kombinatorów”, bo generalnie raczej rzetelnie wywiązują się oni ze swoich zobowiązań podatkowych. Zwraca jednocześnie uwagę na fakt, że w przypadku spółek kapitałowych ma panować „podatkowa dobrowolność”. To z kolei kończy się tym, że polscy „liniowcy” płacą – efektywnie – trzykrotnie więcej podatku względem przychodów niż właśnie spółki kapitałowe.

Rządzący nie chcą wyegzekwować od zagranicznych spółek płacenia podatków, więc koszty ponoszą małe, polskie firmy

Autorzy raportu podkreślają również, że powszechność unikania płacenia podatku CIT przez zagraniczne spółki kapitałowe to straty dla polskiego budżetu. Te z kolei są wyrownywane nie przy pomocy narzędzi wymuszających na spółkach płacenie CIT, ale – na zwiększaniu obciążeń niewielkich polskich firm. Warto bowiem pamiętać, że – jak można przeczytać w raporcie – aż 99,8 proc. firm funkcjonujących w Polsce to podmioty należące do sektora MŚP. I to właśnie te firmy są głównym motorem polskiej gospodarki. Szczególnie wyróżniają się mikroprzedsiębiorstwa, zatrudniające do 10 pracowników – takie firmy stanowią aż 97 proc. wszystkich podmiotów działających w Polsce.

Eksperci ZPP podkreślają również, że Polski Ład tylko pogłębi dyskryminacyjną politykę podatkową względem polskich firm. Nowe obciążenia dotyczą bowiem w większości właśnie małych podmiotów, podczas gdy podatnicy podatku CIT mogą liczyć np. na nowe ulgi.

Nie da się ukryć, że już od dłuższego czasu wielu ekspertów z różnych środowisk podkreśla, że wiele międzynarodowych firm w Polsce płaci bardzo niskie podatki – a mimo to rządzący nie zdecydowali się na podjęcie w tym kierunku jakichkolwiek działań. W tym kontekście można zatem faktycznie uznać, że Ministerstwo Finansów dyskryminuje polskie firmy – przynajmniej pod kątem prowadzonej polityki podatkowej.