Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi mailami. Oszuści po raz kolejny straszą metodą „na kontrolę”

Firma Prywatność i bezpieczeństwo dołącz do dyskusji (25) 23.05.2019
Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi mailami. Oszuści po raz kolejny straszą metodą „na kontrolę”

partner-logo

Tomasz Laba

Jak sprawić, żeby przedsiębiorca nie przeszedł obojętnie obok maila, których dziennie może otrzymywać nawet setki? To proste, wystarczy podszyć się pod Krajową Administrację Skarbową i użyć kilku kluczowych słów. Kto zignoruje wiadomość o kontroli, poleceniu czy zaleceniach wydanych przez ministerstwo? Oszuści podszywają się pod skarbówkę.

Przedsiębiorcy w całym kraju padają ofiarą przestępców, którzy podszywają się pod pracowników Ministerstwa Finansów. Schemat działania jest bardzo prosty, żeby nie powiedzieć banalny. To po prostu wiadomości mailowe, które mają nakłonić adresata do otwarcia załączonego pliku. Z tego miejsca już bardzo prosta droga do zainfekowania komputera, a to może mieć opłakane skutki. Zawsze się dziwię, jak można paść ofiarą takiego działania, no ale wychodzę z założenia, że jeżeli coś jest głupie i działa, to nie jest głupie. Nie da się ukryć, że w tym przypadku przestępcy wiedzą, w jakie nuty uderzyć, żeby skłonić adresatów do otwarcia załącznika.

Ministerstwo Finansów ostrzega przedsiębiorców o fałszywych wiadomościach, których nadawcy podszywają się pod pracowników resortu. Wiadomości różnią się między sobą, ale zawsze jest do nich załączony plik, po którego otwarciu komputer zostaje zainfekowany. Każda z nich jest wysyłana przez pracownika resortu. Niektóre mają pochodzić rzekomo od pracowników Krajowej Administracji Skarbowej. Przykładowe wiadomości wyglądają tak.

Proszę o zapoznanie się z pismem i wdrożenie w życie zawartych w nim zaleceń i uwag na prowadzonych przez Panów kontraktach. + link

W załączeniu przesyłam polecenie.

Proszę o przekazanie go podległym wam prowadzącym/kierownikom kontraktów. + link

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi mailami

Niektóre są przygotowanie zdecydowanie staranniej i ciężko przejść obok nich obojętnie. Nie da się ukryć, że uderzają w tony, które niejednego mogą przyprawić o ciarki.

W zwiazku z przeprowadzeniem Krajowej Kontroli Skarbowej dnia. 17.05.2019r, oraz braku mozliwosci kontaktu telefonicznego, w zalaczniku przesylamy formularz UAC 73, ktory nalezy wypelnic i przeslac do wlasciwego dla Panstwa firmy Urzedu Skarbowego, lub przeslac w odpowiedzi na tego mailla.

Prosimy o odeslanie poprawnie wypelnionego formularza w terminie 7 dni od otrzymania tego mailla.

Formularz do pobrania w zalaczniku.

Z powazaniem

Inspektor ds. Poboru Podatkow

Tomasz Mazur Krajowa Administracja Skarbowa

Ministerstwo Finansów w komunikacie podało, że sprawa podszywania się pod pracowników KAS została zgłoszona do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. To nie pierwszy raz, kiedy oszuści podszywają się pod organy podatkowe. Dlatego zaleca się zdwojoną czujność przy odczytywaniu takich wiadomości. Każdorazowo najlepiej zweryfikować, czy wiadomość faktycznie została wysłana z urzędu.

Złośliwi jednak mogą zapytać, czy zainfekowany komputer nie byłby lepszym wyjściem, niż prawdziwa kontrola.