Ministerstwo Finansów pracuje nad nową kwotą wolną od podatku. Tym razem ma to być kwota wolna od podatku Belki. Od prawie 20 lat płacimy go od zysków kapitałowych. Jednak gdy inflacja przekracza 17 proc. a za lokatę dostajemy 8 proc., to gdzie tu zysk?
Ministerstwo Finansów pracuje nad nową kwotą wolną od podatku
Taką informację w rozmowie z radiem RMF FM przekazał wiceminister finansów, Artur Soboń. Jednocześnie wykluczył możliwość likwidacji podatku.
„Na pewno nie można się spodziewać zniesienia podatku od zysków kapitałowych, który, można powiedzieć, jest dzisiaj standardem. Natomiast rzeczywiście myślimy nad nim. Pracujemy nad rozwiązaniem kwoty wolnej dla podatku od zysków kapitałowych. Analogicznej do podatku dochodowego. Chodzi o tych, którzy mają niewielkie dochody. Mają jakieś lokaty. Mają jakieś z tego tytułu zyski” powiedział wiceminister Soboń.
Na problem podatku Belki zwrócił latem uwagę resortu finansów Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek. Poprosił minister finansów, Magdalenę Rzeczkowską, by rozważyła jego likwidację. Ewentualnie ograniczenie jego zakresu lub obniżenie stawki. Pytał wtedy o ocenę zasadności opodatkowania zysków kapitałowych osób fizycznych, w związku z szybującą inflacją.
Czy to ma sens?
„Kryzys ekonomiczny coraz bardziej doskwiera obywatelom. Dwucyfrowa inflacja. Powszechny wzrost cen. Piętrzące się koszty kredytów. Wszystko to sprawia, że wiele osób z niepokojem spogląda w przyszłość. Topnieją bowiem również ich oszczędności” pisał RPO. Powodem jego inicjatywy były skargi, które trafiają do biura.
Wiceminister Soboń, odpowiedział wtedy Rzecznikowi, że o likwidacji podatku Belki nie ma mowy, bo to uszczupliłoby dochody budżetu. A poza tym taki podatek jest regułą w krajach UE. Jednocześnie, zmiany w podatku Belki ocenił, jako możliwe. W szczególności, by zachęcić Polaków do długoterminowych inwestycji.
Przypomnę też, że kilka dni temu pojawiła się informacja, że Ministerstwo Finansów rozważa progresywny podatek Belki.
„Ci, którym udało się zaoszczędzić i zainwestować niewielkie kwoty, powinni być mniej obciążeni niż milionerzy” mówiła Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka ministra finansów ds. rozwoju rynków kapitałowych.
Nie wiadomo kiedy dokładnie można się spodziewać zmian. Artur Soboń powiedział tylko, że terminy będą zależały od tego, jak szybko odpowiedzialne za naliczanie podatku instytucje, będą w stanie przystosować swoje systemy do wdrożenia tego rozwiązania. Z przeprowadzonego we wrześniu przez UCE Research i SYNO Poland badania wynika, że ponad 67 proc. ankietowanych Polaków uważa, że z powodu wysokiej inflacji podatek Belki należy zlikwidować. Ponad 19 proc. nie miało na temat własnego zdania. Pozostali byli albo za zawieszenie jego pobierania (4 proc.). Albo za pozostawieniem go bez zmian (9,2 proc.)