O emeryturze powinny myśleć nie tylko osoby, które za parę lat mają zamiar na nią przejść, ale też ludzie znacznie młodsi. Jednak z raportów wynika, że wiedza młodych ludzi o systemie emerytalnym jest znikoma. Ponad połowa młodych Polaków deklaruje, że ich wiedza na temat tego, w jaki sposób funkcjonuje system emerytalny w Polsce, zatrzymała się na poziomie podstawowym.
Młodych Polaków nie interesują zbytnio kwestie emerytur i całego systemu emerytalnego
O podejściu młodych ludzi do kwestii emerytur poinformowała w informacji prasowej Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych. 15 proc. badanych myśli regularnie o tym, w jaki sposób ułoży sobie życie na emeryturze i jak będzie wyglądała ich sytuacja finansowa w tym okresie życia. Z kolei 20 proc. badanych zastanawia się nad tym, w jaki sposób zabezpieczyć swoją przyszłość finansową na emeryturze. Powodem pojawiania się tego typu myśli są często trudności z utrzymaniem pracy, brak stałego źródła dochodu, a także dalece niezadowalające warunki w obecnym miejscu pracy, które przekładają się na problemy psychiczne.
Wiedza młodych ludzi o systemie emerytalnym jest niska, a na dodatek z roku na rok jest coraz gorzej
57 proc. młodych ludzi deklaruje, że ich wiedza na temat systemu emerytalnego jest podstawowa. Co gorsza, w porównaniu z minionym rokiem odsetek osób, które mają nikłą wiedzę o emeryturach w Polsce, wzrósł aż o 6 proc. Oprócz emerytur młodzi ludzie mają także małe pojęcie o innych formach oszczędzania. Wyjątkiem są Pracownicze Plany Kapitałowe – 61 proc. młodych osób deklaruje, że ma więcej niż podstawową wiedzę na ten temat. Gorzej sprawa wygląda jednak w przypadku OFE, IKE czy IKZE. Brak głębszej wiedzy o tych formach oszczędzania na emeryturę zadeklarowało aż 70 proc. badanych.
Młodzi ludzie są także niechętni do poszerzania swojej wiedzy na temat systemu emerytalnego w Polsce. Tylko 7 proc. badanych młodych ludzi zadeklarowało, że aktywnie poszukuje informacji na ten temat. Co więcej, ponad połowa dorosłych młodych ludzi nie tylko nie poszukuje informacji o emeryturach, ale także opiera swoje przekonanie o rzeczywistości na zasłyszanych, często nieprawdziwych informacjach, które pochodzą z niewiarygodnych źródeł. Eksperci IGTE apelują o podjęcie kroków, w celu lepszej edukacji emerytalnej młodych ludzi, a okazją do tego ma być fakt, iż rok 2024 został decyzją Senatu Rzeczpospolitej Polskiej ogłoszony Rokiem Edukacji Ekonomicznej.