Emeryci zostają coraz dłużej na rynku pracy. Częściowo dobrowolnie, częściowo pod przymusem

Praca Społeczeństwo Dołącz do dyskusji
Emeryci zostają coraz dłużej na rynku pracy. Częściowo dobrowolnie, częściowo pod przymusem

Obniżenie wieku emerytalnego przez rząd Zjednoczonej Prawicy w 2016 r. budzi emocje do dzisiaj. Wiele osób zgadza się z tego typu polityką, argumentując swoje zdanie koniecznością godnego odpoczynku emeryta po wielu latach ciężkiej pracy. Jednak z danych wynika, że sami emeryci i osoby w wieku przedemerytalnym masowo wykonują pracę zawodową na emeryturze. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka.

Przejście na emeryturę już nie jest tak oczywiste jak kiedyś. Duża część emerytów pracuje także z przymusu

Z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprezentowanych przez portal Pulshr.pl wynika, że w ciągu pięciu lat na polskim rynku pracy przybyło 165 tys. tzw. silverów, czyli osób po 50-55 roku życia – oznacza to, że w ostatnich latach liczba pracujących emerytów zwiększyła się z 689 do 854 tysięcy. Jest to znaczny wzrost liczby osób w wieku emerytalnym na rynku pracy, który nie jest zawsze zauważalny przez Polaków. Co ważne, dane te nie są zależne od płci i dotyczą w równym stopniu kobiet i mężczyzn. O tym trendzie mówiła na łamach Pulshr.pl Jolanta Perek-Białas, kierowniczka Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ:

Przyczyn większej aktywności jest kilka. Po pierwsze, część osób osiągających wiek emerytalny, szczególnie osoby z wyższym wykształceniem nadal są zdolne do pracy, a że są potrzebne z racji swojego doświadczenia (m.in. lekarze, służba zdrowia, nauczyciele) to otrzymują propozycje zatrudnienia i z nich korzysta. Po drugie, cześć osób mimo osiągnięcia wieku emerytalnego otrzymuje zbyt niskie świadczenia w porównaniu do potrzeb konsumpcyjnych.

Emeryci nie chcą przechodzić na emeryturę także dlatego, że lubią swoją pracę

Przymus ekonomiczny to jeden z najważniejszych powodów pozostawania emerytów na rynku pracy. Jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że emeryci lubią swoją pracę i właśnie dlatego nie chcą z niej rezygnować. Eksperci Uniwersytetu Jagiellońskiego zwracają uwagę na możliwość bezproblemowego przedłużania pracy przez emerytów, którzy nie tylko lubią to, co robią, ale także mają szczęście współpracować z odpowiednimi osobami na stanowiskach kierowniczych, którzy tworzą dla swoich pracowników świetne warunki pracy także na emeryturze. Eksperci UJ podkreślają, że jest to jeden z ważniejszych czynników, który warunkuje chęć dłuższej pracy u emerytów obok ulg lub zniżek podatkowych czy możliwości dodatkowego odkładania pieniędzy na emeryturę.