Wyrzucili mnie z reddita komunistów. A ja tylko zapytałam, czy wiedzą o zbrodniach Armii Czerwonej

Gorące tematy Społeczeństwo Zagranica dołącz do dyskusji (228) 13.11.2018
Wyrzucili mnie z reddita komunistów. A ja tylko zapytałam, czy wiedzą o zbrodniach Armii Czerwonej

Emilia Wyciślak

Jeśli powiesz młodym, ideowym komunistom, że stalinizm był aparatem opresji, wylecisz z ich reddita na kopach. Jeśli zrobisz to samo u libertarian, zwyczajnie cię wyśmieją i zaczną gadać coś o Cheeriosach. 

Są takie miejsca w Internecie, w których zbierają się naprawdę dziwni ludzie. Może to jeszcze nie jest fabuła Unfriended 2: Dark Web, ale bywa całkiem przerażająco. Na Zachodzie, zwłaszcza w USA, część młodych ludzi uparcie wierzy, że Stalin nie zrobił tak naprawdę nic złego. Odwiedziłam ich na r/communism, zafascynowana ich niezłomną wiarą. Oto fragmenty, które wyczytałam:

Wielu nowych komunistów (w szczególności zachodni trockiści) ciągle kupują liberalną propagandę o Stalinie jako maniakalnym morderczy, który kochał uciskać i mordować każdego, kto go skrytykował. Jeśli mam być szczery, jestem Marksistą od kilku lat i przez cały ten czas wywietrzałem te liberalne bzdury o Stalinie z mojej głowy. Pielęgnowanie ideologicznej higieny jest naprawdę potężną rzeczą.

To jeden z cytatów. Tu mamy kolejny:

Liczba osób, które znajdowały się w gułagu, była zdecydowanie przeszacowana. To był w najlepszym razie milion. Sowiecki system więziennictwa można porównać do tego, który mamy we współczesnych Stanach Zjednoczonych.

Oczywiście jest tego więcej. Zaprzeczają Holodomorowi („przecież ograniczał się nie tylko do Ukrainy”), a także wymyślają rzeczy w stylu:

Sowiecki rząd robił wszystko, żeby pomóc głodującym. Niestety, mogli zagwarantować im jedynie zboże, ponieważ na wszystko inne było embargo z Zachodu.

Holodomor został spowodowany przez głupotę i niekompetencję Sowietów, absolutną nieudolność w rządzeniu oraz brak liczenia się z życiem ludzkim.

Młodzi komuniści

Zapyta mnie ktoś, co właściwie podkusiło mnie, żeby tam pisać. Ostatecznie jestem liberałem klasycznym i nie jest mi z nimi całkowicie po drodze. Rzecz w tym, że oni myślą, iż ZSRR było całkowicie normalnym państwem, świetnie działającym, a głód był wynikiem wyłącznie zachodniego embargo. Trochę drażniło mnie to ich podejście na zasadzie „CIA sfałszowało prawdziwe dane, żebyśmy myśleli, że w ZSRR było źle”. Jako ktoś, kto się wychował po PRL i kogo rodzina cierpiała straszne katusze z ręki NKWD, nie wytrzymałam. I napisałam im o moim dziadku.

Już wyjaśniam: dziadek był księgowym, żył z babcią w jednej wsi koło Nowogródka (obecnie Białoruś). Przyszła Armia Czerwona i żądała, żeby każde gospodarstwo wydało po jednej sztuce bydła. Przychodzili tak co jakiś czas, całkowicie nie licząc się z faktem, że świeżo po wojnie i ludzie nie mają co jeść. Dziadek miał za zadanie wydawać czerwonoarmistom owe bydło. Wybierał więc najsłabsze, najchudsze albo najmłodsze sztuki. Oczywiście znalazł się życzliwy i dziadek trafił do gułagu. Wrócił po paru latach z mocno nadszarpniętym zdrowiem. Kiedy przeprowadzili się z babcią do dolnośląskich Świebodzic (wygonili go z jego własnej ojczyzny, ziem podówczas litewskich), był już w złym stanie. Zmarł na gruźlicę w wieku trzydziestu sześciu lat.

Co usłyszałam? Że przytaczam dowód anegdotyczny, nie twarde źródła. Że dotychczas pisałam na reddicie w bezbłędnym angielskim (wyczytali to z mojej historii), a do nich napisałam kiepskim. I nazwali mnie trollem. Pewnie opłacanym przez liberałów.

młodzi komuniści

Mogłam wspomnieć o pradziadku Florianie Wyciślaku, który był w Armii Krajowej i zastrzeliło go NKWD. Ale wtedy pewnie bym usłyszała, że zasłużył na to, co go spotkało, bo podniósł rękę na władzę ludową.

Nie dyskutuj z fanatykami

Każdy z moich czytelników może przytoczyć pewnie podobne historie z dzieciństwa. To smutne, że po tylu latach ktoś uroił sobie, że to wszystko propaganda, a nasi przodkowie dostali to na co zasłużyli. Albo, że kłamiemy. Że wszystko się nam uroiło, że łyknęliśmy propagandę. Nie wyobrażam sobie, co czuli potomkowie osób zabitych przez nazistów, kiedy podczas Marszu Niepodległości maszerowała faszystowska Forza Nuova, spadkobiercy Mussoliniego, sojusznika Hitlera. Albo i wyobrażam, bo czułam to samo, kiedy czytałam, jaki ten komunizm wspaniały.

Wiem, że za żelazną kurtyną to, co w sowieckiej Rosji, mogło wydawać się wręcz intrygujące, może nawet atrakcyjne. Ale ludzie dali się zwariować i słuchają z zachwytem podcastów o Stalinie, Mao czy Kim Dzong Ilu. A potem trzeba całe organizacje studenckie okładać kijem po głowie, bo wierzą, że gułag był edukacyjny.

228 odpowiedzi na “Wyrzucili mnie z reddita komunistów. A ja tylko zapytałam, czy wiedzą o zbrodniach Armii Czerwonej”

 1. 250 tysięcy ludzi, dziesiątki tysięcy biało-czerwonych flag i tych kilka Forza Nuova, o których mało kto wiedział, ale szpilę trzeba było wbić… To tak jakby Woodstock Owsiaka opisywać fotą gościa z błotnej kąpieli

  • Przecież żadne inne relacje np u Karnowkich z Woodstock się nie ukazują.Szpila to za mało. Za Wośp’em nie stoją panowie od ‚supremacji białej rasy’ i dyskutujący z policją przy użyciu kamieni.

   • Dobra, dobra idź i poszukaj sobie w tych 250 tysiącach tych od „supremacji białej rasy” – zmęczysz się… tak ich było „dużo”, jak lekarstwa w homeopatii, no ale niektórzy uprawiają socjo-homeopatię. Poza tym wiesz – jakby za Orkiestrą nie stał koleś, który częstokroć dobrą wolę milonów ludzi (w tym najmłodszych) wykorzystuje politycznie lub przebiera się w czarną koszulę (wraz z kompanami) i domaga prawa do zabijania najmniejszych istot ludzkich (Czarne Marsze). To ostatnie może jest bardziej nielogiczne niż nemoralne, zrestą rozumiem, że każdy ma swoje „peaki” moralności.

  • Oczywiście, że ten marsz nie był faszystowski i większość tych ludzi z faszyzmem nie ma absolutnie nic wspólnego. Niemniej jednak flagi ONR oraz Forza Nuova wywoływały u mnie niesmak.

   • Bo może „Wyborcza” i TVN ci przybliżali zooomem o milionowej ogniskowej…99,9 procent zlewało ONR lub też nie zagłębia się w ich ideolo…

     • Ale co każdy chłopak a la kibol to dla Ciebie – faszysta lub nacjonalista? Zresztą Bosak, Młodzież Wszechpolska, a Bąkiewicz i ONR to jednak różnica…

    • TVNu nie oglądam od lat, Wyborczej nie czytam. Dla niektórych każdy, kto nie jest miłośnikiem nacjonalizmu od razu musi koniecznie oglądać TVN, czytać Wyborczą i słuchać TOK FM.

     Jestem patriotą, płacę podatki, dbam o swoje otoczenie, nie śmiecę w miejscach publicznych, przestrzegam przepisów, chodzę na wybory, jednak moja wizja Polski jest bardzo daleka od tego, jak widzą ją środowiska prawicowe.

     Przede wszystkim uważam, że miejsce Polski jest w Unii Europejskiej, na wspólnym unijnym rynku. Że nasza zamożność wynika w głównej mierze z z siły naszej gospodarki, a ta opiera się przede wszystkim na sektorze prywatnym i wspólpracy (handlu) z innymi krajami zgodnie z zasadą win – win. Chciałbym widzieć nasz kraj jako otwarty wobec wszelkich mniejszości, czy to rasowych, czy też LGBT, dlatego też tak mnie bolą marsze ONRu i Młodzieży Wszechpolskiej.

     A rządy PiSu uważam za katastrofę dla naszego kraju – wiem jak wygląda sytuacja w spółkach Skarbu Państwa i jakie tam obóz rządzący wyczynia rzeczy. Jak wygląda nasz wizerunek za granicą. A niedługo jak będzie wyglądać gospodarka, jeśli rząd tylko mysli o tym jakie kolejne przywileje przyznać kolejnym grupom i jak zachęcać ludzi do niepracowania.

     • Co do nepotystycznych łupów w Spółkach Skarbu – moge się zgodzić (nie znaleźli na to sposobu), ale to że jest gorzej gospodarczo niż za PO (a jest lepiej) lub niszczony wizerunek to tylko sprawa PiS, to sorry, mainstremowe kserokopie…A LGBT – ja rozróżniam akceptacje od tolerancji, teraz się mnie przymusza do akceptacji.

     • W tej chwili może i jest lepiej gospodarczo, ale jaki to sukces obecnego rządu, skoro PO zaczęła rządzić tuż przed największym kryzysem gospodarczym ostatnich 100 lat, a PiS w 2015 roku, kiedy tak naprawdę na światowych rynkach zapanowała w pełni hossa?

      Powinniśmy mieć w tej chwili nadwyżkę w budżecie, żeby było z czego ciąć wydatki jak się sytuacja na globalnych rynkach pogorszy…

     • Już za samo wyciśnięcie VAT-u należy imi się druga kadencja…a Tusk, nie było jego wielka zasługą, ze byliśmy bankowo-finansowo zacofani, nie mieliśmy euro (dzięki temu kryzys w nas nie walnął z cąłą mocą) za to zadłużył nas, jakby walnął, i jeszcze zasunął sobie OFE

     • Nie piszę, że wszystko poszło idealnie, bo spadek ściągalności VATu oraz uelastycznienie rynku pracy były poważnymi błędami, ale PiSw 2015 roku przejął państwo w naprawdę dobrym stanie, z silną i prężną gospodarką. Żadną sztuką nie jest rządzenie w szczycie hossy, kasa wręcz sama płynie do budżetu (oraz do kieszeni rodzin i przyjaciół rządzących), sztuką jest poradzić sobie w trakcie bessy albo wręcz poważnego kryzysu.

     • Jakie wyciśnięcie z VAT więcej? Większe przychody z VAT są spowodowane większa konsumpcją i wzrostem gospodarczym. Jeśli przeliczysz to przez wzrost gospodarczy okaże się że PIS ściąga nawet mnie VAT od PO

   • Ale przywódcy i organizatorzy tego marszu to skrajni narodowcy, agresywni, brutalni, nie liczący się z nikim i niczym, i zapraszający na swój marsz narodowców z innych krajów, co już jest mega głupotą xD

    Jeżeli to uczestnikom marszu nie przeszkadza to… nie mam słów.

  • Przy Warszawie zgadzam się. Tzn. jedne media pokazują tą, jakby nie patrzeć, gównianą mniejszość. Drugie media nie widzą w ogóle żadnego problemu.

   Jednak marsz wrocławski… Tutaj nie ma pierdzielenia, że to kilka osób, skoro sama idea tego marszu była jaka była. Skoro cały rynek krzyczy raz sierpem, raz młotem. Skoro organizator nawołuje do świętej wojny. To. Jest. Chore.

   • Międlar jest najpewniej chory z nienawiści, Rybak to bardzo prawdopodobne (według artykułów prasowych) jakaś zaplanowana prowokacja a la WSI, nie wiem dokładnie ile było gości we Wrocławiu, ale nie dramatyzowałbym. P.S. To „Raz sierpem, raz młotem…” to jeszcze z czasów „non-violence” „Solidarności”:)

     • Pogoogluj sobie scene gdzie „humanitarny” Czarny Marsz otoczył pod Kolumną Zygmunta „obrońców życia”…zdziwisz się jakimi emocjami ludzie bronią „dobrych intencji”.

     • Czyli jeżeli jedni robią źle, to inni mają prawo? Nie rozmawiamy o czarnym marszu teraz. Co to za erystyczna zmiana tematu?

     • żadna erystyka, po prostu pokazanie mechanizmu, że ludzie (w masie szczególnie), za to, co uważają dobre, często walczą złym emocjami.

  • Mało kto wiedział? Przecież członkowie tej organizacji kiedyś podkładali bomby. Przy okazji w 2 pochodzie tych od supremacji było całkiem sporo nie trzeba było ich szukać wszędzie tego faszystowskiego bagna było pełno.

  • Co racja to racja… niemniej organizatorzy mogliby się od nich obciąć, zamiast ich zapraszać i robić sobie zdjęcia na fejsika

  • Ok, czyli mamy nie rozmawiać o tych troglodytach i nie piętnować idiotyzmu, bo dziesiątki tys. biało-czerwonych flag?

 2. Jeśli rozumiesz i wiesz czym był komunizm czemu atakujesz faszyzm? Mussolini był bohaterem, który uratował miliony Włochów przed eksterminacją a cały naród przed degradacją i zezwierzęceniem. Zanim skrytykujesz kogoś takiego zastanów się jakby wyglądały Włochy, gdyby spotkało je to co Rosjan czy Ukraińców.

  • Pewnie dlatego, że wie także, że faszyzm to zdecydowanie coś więcej niż tylko antykomunizm. Można być antykomunistą, ale zdecydowana większość ludzi nie jest z tego powodu faszystą czy nazistą. Jeśli tego nie rozumiesz, to cóż tu dyskutować.
   A „bohater” Mussolini to jakiś żart, od jego zbrodniczych wyczynów w Afryce poczynając, poprzez Grecję aż po niesławny koniec. Ale każdy ma takiego bohatera, na jakiego zasłużył.
   I nie, nie mam zamiaru dyskutować o oczywistościach.

   • Po co piszesz o Afryce? Tam każdy odwalał bez względu na ideologie a gdy rozpoczął swoją wycieczkę po tym kontynencie w faszyzmie dominował nurt odrzucający rasizm.
    W sumie porównywanie faszyzmu i rasizmu jest śmieszne to tak jakby na Marksa, Lenina i Salina wyzywać od kapitalistów i katoli

   • Historię piszą zwycięzcy. Mussolini ma na sumieniu nie więcej, niż przywódcy Aliantów, ale przegrał wojnę. O zbrodniach zwycięzców się nie mówi.

 3. Zbanowali cię ludzie którzy cię nie chcą. Mają swoje forum i tam sobie piszą te swoje chore urojenia. Wpierdzielasz się tam ze swoim dziadkiem, który ich nie obchodzi. Przestań płakać jak baba. Świat jest pełen różnych chorych debili. Nie nawrocisz ich. Chyba że masz w sobie zapał godny komunisty… I będziesz się upierał że wiesz lepiej jak mają myśleć.

  • Prawda jest jedna nie ma dwóch prawd – to jest jeden z filarów naszej łacińskiej cywilizacji – czyli grecki stosunek do prawdy. Komuniści się mylą bo zwyczajnie w świecie kłamią, a system który wspierają był oparty na kłamstwie. Przez to przypłaciło życiem miliony ludzi. Jeśli nie chcesz by historia się powtórzyła to nie bagatelizuj politycznych oszołomów.

  • Generalnie nie ma co dyskutować z fanatykami – czy to lewicowymi komunistami, czy też prawicowymi faszystami. Takie osoby maja gdzieś jakąkolwiek logikę czy fakty. Są trochę jak antyszczepionkowcy czy płaskoziemcy, zamknięci w swojej bańce na jakiekolwiek logiczne argumenty.

 4. Dziwne jest to, że redaktorzy czepiają się faktu, że z pośród 250 tysięcy ludzi, przyjechali przedstawiciele legalnej włoskiej organizacji. A jakoś nie przezkadza fakt że na Ukrainie bandera i UPA to bohaterowie narodowi, a Polska jescze tych morderców wspiera.

  • U nas bohaterem jest Piłsudski, którego Litwini uważają wręcz za zbrodniarza. I co mamy z tym zrobić? Każdy naród ma własnych bohaterów…. Rosjanie kochają Lenina, a nam kojarzy się on jak najgorzej. Szukajmy miejsca na współpracę, a nie powodu do walki, żeby coś takiego jak IIWŚ się już nigdy nie powtórzyła.

 5. Lol, to też odkryła amerykę, że wszędzie w internecie są społeczności-echo komory gdzie banują każdego kto ma inne zdanie. A na reddicie to już w ogóle pełno takich subów, zarówno z lewej jak i prawej strony.

  Ciekawe co jutro odkryjesz, że woda jest mokra?

 6. Przecież można ich posłać na Kubę, do tej lepszej Korei albo do Wenezueli. Też się, jak np płaskoziemcy co do bieguna, upierają, że ich tam nie wpuszczą?

 7. Jeśli powiesz blogerom którzy uznają się za technologicznych guru że się mylą, jeśli wskażesz im że się sprzedali i nie dość jasno to opisali ( artykuł sponsorowany) jeśli powiesz im że są nierzetelni lub wspomnisz o pewnym człowieku z yt który ma swój program w prywatnej telewizji to też Cię usuną, czy to komentarz, czy zablokują w disqus. Brzmi znajomo prawda? Widzę, że macie moralność Kalego. Mniej hipokryzji życzę i więcej otwartości na uzasadnioną krytykę

 8. Trzeba było im pokazać skan rozkazu Stalina zamordowania w Katyniu jeńców z jego podpisem czerwoną kredką. I zaznaczyć, że Rosja sie oficjalnie do tego przyznała, a Jelcyn przepraszał. Choc pewnie i w to by nie uwierzyli…

 9. Wejdź na kanał mający ponad 70k członków, wybierz trzy cytaty pasujące do tezy i gotowe – tekst napisany, kolejny dzień z głowy.

 10. Psst, autorko! Zdradzę ci sekret: młodzi ludzie mają w nosie Stalina, Hitlera czy innego Mao, a także to, co wymienieni zrobili. To dla nich prehistoria i obrazki z książek. Jak ktoś pisze „Hitler did nothing wrong”, to bardzo często nie dlatego, że jest nazistą, tylko dlatego, że to hasło jest przyczynkiem do turlania beki, a piszący bardzo często mają po prostu wyj*** na ten temat, prawdę historyczną i historię jako taką – nawet jeśli wiedzą, że tak faktycznie było. Bo z dzisiejszej perspektywy nie robi im różnicy, czy obozy prowadzili Niemcy, czy Polacy i czy ginęli w nich Żydzi czy Eskimosi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *