Kończą się pieniądze w Mój Prąd 5.0, E.ON Foton namawia na pośpiech

Energetyka Zakupy Dołącz do dyskusji
Kończą się pieniądze w Mój Prąd 5.0, E.ON Foton namawia na pośpiech

W dynamicznie rozwijającym się rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce, program dofinansowań „Mój Prąd” stanowi cenne wsparcie dla wielu inwestorów. Niemniej, z dostępnych informacji wynika, że dostępna pula środków dla piątej edycji programu zaczyna się wyczerpywać. Czy to moment, by przyśpieszyć swoje decyzje inwestycyjne?

Już połowa lipca przyniosła spore zainteresowanie programem. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje o złożeniu aż 33 tys. wniosków na sumę blisko 297 mln złotych. To niebywałe zainteresowanie świadczy o rosnącej popularności alternatywnych źródeł energii w Polsce. Zauważmy, że w tej edycji program nie ogranicza się wyłącznie do dofinansowania instalacji fotowoltaicznych. Podobno klienci coraz chętniej interesują się również pompami ciepła oraz magazynami energii.

„Polski sektor energetyki solarnej rozwija się bardzo dynamicznie…”, mówi Anna Kułach, prezeska zarządu i CFO E.ON Foton. Jej opinie pokrywają się z obserwacjami wielu ekspertów. Trend ten potwierdzają również statystyki – już w 2022 roku prawie co trzecie urządzenie do ogrzewania w Polsce to pompa ciepła. Wspomniana alternatywa dla tradycyjnych pieców węglowych zdaje się zyskiwać na znaczeniu, zwłaszcza w kontekście przyszłych wymogów dotyczących ogrzewania domów.

Mój Prąd 5.0 na wyczerpaniu

W kontekście popularności programu „Mój Prąd 5.0” warto zastanowić się nad tempem wykorzystywania dostępnych środków. W ciągu jednego miesiąca od uruchomienia programu wykorzystana została już pierwsza pula finansowania. Na chwilę obecną, wg informacji z połowy lipca, dostępne są jeszcze środki z drugiej puli, sięgające około 200 mln złotych. I choć NFOŚiGW deklaruje, że środków nie zabraknie aż do końca roku, pytanie brzmi: czy warto ufać i czy warto czekać?

Decydując się na inwestycje w odnawialne źródła energii, warto wziąć pod uwagę nie tylko potencjalne korzyści finansowe, ale także ekologiczne oraz perspektywę większej niezależności energetycznej. Chociaż program „Mój Prąd 5.0” zyskuje na popularności, warto pamiętać, że dostępne środki nie są nieskończone. Dla tych, którzy myślą o inwestycji w odnawialne źródła energii, to może być doskonały moment, by przyspieszyć swoje działania i skorzystać z dostępnych możliwości wsparcia.